Портал наводи да се ради о стварању крстареће ракете за морске базе са нуклеарном бојевом главом, као и крстарећих ракета дугог домета које се лансирају са подморница. Пентагон претпоставља да ће нови развој омогућити избор између различитих опција за оружани одговор потенцијалном противнику.
Лист наглашава да многи амерички стручњаци развој оружја мале снаге сматрају важним фактором у „обуздавању Русије“ и тактике „ескалација за деескалацију“ ситуације.
Директор информационог пројекта за нуклеарно оружје Савеза америчких научника Ханс Кристенсен изјавио је за портал да већина конкретних техничких конфигурација тек треба да буде утврђена, али је Пентагон већ поставио првобитни пројекат развоја оружја.
Према његовим речима, уместо рада на стварању јединственог нуклеарног оружја мале снаге, могућа је варијанта опремања подводних балистичких ракета „Трајдент Д5“ са бојевим главама мале снаге В76-2.
Планира се да нове бојеве главе буду израђене на основу В76-1 уклањањем термонуклеарног горива (урана, литијума и деутеријума). Као резултат ће остати само плутонијумски окидач, а енергија потребна за производњу новог оружја ће бити смањена са 100 на 5-6 килотона ТНТ еквивалента.
„То је много лакше него стварање потпуно нове бојеве главе“, наглашава Кристенсен.
Пентагон наглашава да та варијанта не захтева развој нових нуклеарних бојевих глава и да неће довести до повећања нуклеарних резерви, те је стога у складу са споразумом о непролиферацији оружја за масовно уништење.