Он је, гостујући на телевизији Пинк, указао да са тим у вези међународна заједница није реаговала, иако би, каже, та „врста рецепта“ могла да дестабилизује Балкан.
Шеф Канцеларије на КиМ је подсетио да је председник Србије Александар Вучић раније предлагао стварање балканске царинске уније, како би државе боље економски сарађивале, коју је управо Приштина одбила.
„Сада видимо зашто. Зато што је све време желела етнички чисту великоалбанску царинску унију“, навео је Ђурић.
Он је упозорио да је овај потез Приштине противан Резолуцији 1244, као и свим другим међународним правним документима и српској вољи.
Поводом учесталих напада Албанаца на Србе на Косову и Метохији, Ђурић је истакао да представници Срба на КиМ нису имали подршку и помоћ од тамошњих институција у таквим ситуацијама.
Најавио је скори састанак представника Срба са КиМ и председника Александра Вучића, уверен да ће током тог састанка доћи до конкретних закључака у даљем деловању српских представника.
„Оно што грађани треба да знају, то је да је Србија жртва систематског гажења Бриселског споразума, жртва кампања лажи представника приштинских институција, који осим што погрешно представљају ситуацију у дијалогу, до пре неколико дана тврдили су да на КиМ нема етнички мотивисаних инцидената“, рекао је Ђурић.
Подсећа и да косовска полиција тврди да то нису „међуетнички инциденти“, а када је амерички представник у Приштини Грег Делави осудио нападе на Србе, „албански представници су променили плочу, али не и ситуацију на терену, већ су наставили са својом великоалбанском кампањом“.
„Уверен сам у то да они овакву политику не би смели да спроводе да немају подршку дела међународне заједнице. Скорија историја нас учи да Албанци готово ниједан потез не вуку без консултација са својим најближим сарадницима и партнерима“, указао је Ђурић.
Истиче да је за Србију важно што има земаља унутар ЕУ које не признају једнострано проглашену независност Косова, те да Србија управо са тим земљама „пажљиво негује односе и редовно их обавештава о свим активностима“.
„Наравно да нам је та база подршке кључна за наредни период када је реч о КиМ. Међутим, нема дилеме да најснажније земље ЕУ и САД подржавају независност и лобирају за проширење тог признања независности, али и за укључивање Косова у међународним организацијама. То су земље које су веома утицајне у међународној заједници и то чини наш положај тежим“, закључио је Ђурић.
Танјуг