„Приметио сам расположење у тиму и доносим одлуку коју би у мом случају требало да донесе сваки руководилац“, рекао је Квирикашвили на брифингу.
Према Уставу Грузије, након оставке премијера следи распуштање Владе. После тога, у року од седам дана председник мора да поднесе Парламенту на усвајање кандидатуру новог шефа кабинета, ког треба да изабере парламентарна већина.
Квирикашвили је саопштио да је синоћ одржан састанак представника Парламента и Владе којем је присуствовао и оснивач и председник владајуће партије „Грузијски сан“ Бидзина Иванишвили, који се недавно вратио у политику. Квирикашвили је напоменуо да је у последњих неколико месеци забележено неколико фундаменталних питања у којима се његов став није поклапао са ставом Иванишвилија.
„Ово је нормалан процес. Ја никада не бежим од полемике и мислим да је данас дошао такав тренутак када председнику странке треба дати прилику да састави тим на основу сопствених схватања“, додао је Квирикашвили.
Питање о могућој оставци Владе разматрало се у јавности од када су у Тбилисију почели протести 31. маја на којима се захтевало „поновно успостављање правде“ и оставка премијера. Организатор акције је Заза Саралидзе, отац убијеног 16-годишњег тинејџера.
Он је сматрао да је тужилаштво необјективно спровело истрагу о том случају и да покрива једног од учесника инцидента, сина бившег службеника тужилаштва. Крајем маја, суд је ослободио једног од оптужених, а другом је ублажена оптужба.