Руска страна је 14. јуна обавестила јапанску службу за поморску безбедност, која такође врши функције пограничне службе, о плановима да одржи ракетне вежбе на подручју острва Итурупа. Јапан је на то преко своје Амбасаде у Москви 15. јуна предао Министарству спољних послова Русије одговор да је то „у супротности са ставом Јапана и да изазива жаљење“, пише лист. Министарство спољних послова Русије је затим саопштило да је то унутрашња ствар Русије. Служба за поморску безбедност позвала је на опрез бродове у том подручју.
Лист сматра да би у вежбама могли бити укључени системи „Бастион“, постављени на Итурупу 2016. године.
Обалски ракетни системи „Бал“ на острву Кунаширу и „Бастион“ на Итурупу размештени су две недеље пре посете Јапану председника Русије Владимира Путина у децембру 2016. године.
Односе Русије и Јапана већ дуги низ година квари то што након Другог светског рата није склопљен и потписан мировни споразум. Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомаи, позивајући се на билатерални Трактак о трговини и границама из 1855. године. Совјетски савез и Јапан су 1956. године потписали Заједничку декларацију у којој је Москва пристала да размотри могућност предаје Јапану острва Хабомаи и Шикотан након закључења мировног споразума, а судбина Кунашира и Итурупа није се помињала. СССР је рачунао да ће Заједничка декларација ставити тачку на спор, а Јапан је документ сматрао само делом решења, не одустајући од претензија на сва острва.
Каснији преговори нису довели до договора, а мировни споразум о завршетку Другог светског рата никада није потписан. Став Москве је да су острва ушла у састав СССР-а након Другог свјетског рата и да се суверенитет Русије над њима не доводи у питање.