Италијански пилот у Нишу: Имамо видео из Пентагона који доказује истину о уранијуму

© Tanjug / DIMITRIJE NIKOLIC/Војни пилот Доминико Леђеро
Војни пилот Доминико Леђеро - Sputnik Србија
Пратите нас
Први пут у Србији данас се у Нишу одржава Међународни симпозијум „Последице бомбардовања СР Југославије осиромашеним уранијумом 1999“, којем присуствује и бивши италијански војни пилот Доменико Леђеро, који се годинама бори да докаже истину о последицама осиромашеног уранијума по здравље војника у светским мисијама.
Доменико Леђеро: Имам доказе да је НАТО тровао Србију

Доменико Леђеро је рекао да је, што се тиче италијанске војске, већ доказано штетно дејство и повезаност осиромашеног уранијума и канцерогених обољења, и то још од 1987. године, пре бомбардовања СР Југославије.

„Имамо доказе о том штетном деловању, и то још пре него што су код вас била бомбардовања. Ми имамо видео из Пентагона на на коме се указује на штетност осиромашеног уранијума по здравље људи и данас ћемо га пројектовати током овог скупа, а ставићемо га на располагање и вашим службама, јер је то све у служби истине“, рекао је Леђеро.

Навео је да је у Италији било више од 80 судских поступака, те да су сви ти процеси добијени, а пресуде су биле у корист војника и осуђујуће за Министарство одбране Италије.

„Војници су добили велика обештећења, а чланови породица војника који су већ умрли од последица разних канцера захтевају да се направи званични списак свих оних војника који су страдали у операцијама НАТО-а, а последице су биле зрачење осиромашеног уранијума“, рекао је Леђеро.

Smoke billows over the northern Yugoslav city of Novi Sad, some 70 kms. north of Belgrade after NATO air raids late Wednesday March 24, 1999. - Sputnik Србија
Леђеро: Помоћи ћу Србима, даћу им доказе против НАТО-а

Председник Удружења грађана „Осиромашени уранијум“ Свето Ного изјавио је да симпозијум представља крај медијске кампање, те да ће се сада оформити радне групе које ће писати тужбе против држава чланица НАТО-а.

Наводећи да се нада да ће данас на симболичан начин објединити српску интелигенцију, Ного је рекао и да се нада да ће сви они који стварно припадају српској интелигенцији стати и подржати пројекат Удружења.

© Tanjug / DIMITRIJE NIKOLIC/Међународни симпозијум „Последице бомбардовања СР Југославије осиромашеним уранијумом 1999
Међународни симпозијум „Последице бомбардовања СР Југославије осиромашеним уранијумом 1999 - Sputnik Србија
Међународни симпозијум „Последице бомбардовања СР Југославије осиромашеним уранијумом 1999

„Ако је неко интелектуалац, он има обавезу према своме народу, а најбољи начин да се одужимо нашем народу јесте да га одбранимо од ове пошасти што нас је задесила када су нас 78 дана бесомучно бомбардовали и након чега из дана у дан све већи број људи оболи од карцинома“, рекао је Ного и истакао да су и новорођена деца оболела од карцинома.

Ного: Појединачне тужбе, не колективне

Ного је рекао да је битно то што је иза њиховог пројекта стала Адвокатска комора Србије, Адвокатска комора Београда и делимично Адвокатска комора из Ниша.

„Очекујем крајем септембра, почетком октобра да ћемо говорити о томе како ће изгледати тужба према чланицама НАТО-а. Ово није колективна тужба и иза ње не треба да стане држава. Ово су појединачне тужбе и тужићемо за материјалну и нематеријалну штету која нам је нанета“, навео је.

Истакао је да ће бити тужене појединачно све државе чланице НАТО-а и додао да ће се прво ићи на пет држава чланица НАТО-а, које ће одабрати после данашње конференције.

Адвокат из Ниша Срђан Алексић рекао је да се на данашњој конференцији налазе научници из целог света, Кине, Русије, западних земаља, Немачке, Француске, Италије.

Навео је да је најзначајнија пресуда италијанског суда, јер показује да је једна земља чланица НАТО-а доказала узрочно-последичну везу бомбардовањем осиромашеним уранијумом, боравком њихових војника и грађана на Косову и Метохији и обољења која су настала после више година.

Председница Скупштине Србије Маја Гојковић - Sputnik Србија
Маја Гојковић: Доказаћемо последице бомбардовања осиромашеним уранијумом

„Данас ћемо разговарати и указати како да остваримо право за наше грађане. Италијанима је требало пет година, нама ће мање времена бити потребно. Ми имамо материјалне доказе од Италијана. Надам се да за две године можемо да очекујемо прву пресуду“, рекао је Алексић.

Додао је да Удружење апелује да се до решења дође мирним путем, те да се грађанима Србије, као и италијанским, исплати штета.

„Говорим само о оним грађанима који живе на територији која је бомбардована осиромашеним уранијумом и онима који су боравили на КиМ“, истакао је Алексић.

Бабурин: Србија је закаснила, али и даље има времена 

Сергеј Николајевич Бабурин, који је током деведесетих година из више наврата боравио у Југославији, рекао је да сматра да правда мора да буде задовољена.

Упитан да ли је Србија закаснила са покретањем овог питања, Бабурин је рекао да Србија не само да је закаснила, већ је много закаснила са овим активностима, али је додао да ипак и даље има времена.

Уранијум-илустрација - Sputnik Србија
На пјену од уранијума: Зашто еколошка држава ћути о посљедицама злочина НАТО-а

„Када су САД 1999. године одбиле резолуцију Савета безбедности УН, требало је преузети мере сталног притиска, међутим, руководство Србије након 1999. није преузело мере да се овај случај реши. Али убеђен сам да ствари не треба оставити оваквим какве јесу, осуђени су многи људи који су бранили земљу, а нису осуђени они који су је бомбардовали и сматрам да то не треба оставити тако“, рекао је Бабурин.

Додао је да, иако је прошло 20 година, сви се морају потрудити да правда буде задовољена, зато што је то дуг према жртвама, мирним житељима који су настрадали.

„И верујем да ова конференција треба да допринесе путу развоја правичности, да гости који су се окупили не само из Србије и Русије, већ и из европских земаља, треба да дају свој допринос остварењу правде. Морамо да испунимо сви наш хришћански дух, иначе ћемо сви бити саучесници неправде“, навео је Бабурин.

Танјуг

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала