Заев је истовремено позвао посланике и грађане да „одбаце зидове ксенофобије и изолације и дају шансу споразуму“.
Иако је било најављено да ће седнице Парламента на тему ратификације споразума о новом имену Македоније бити праћене протестима грађана и опозиције који се томе противе, данас то није случај.
„Потписали смо споразум који означава почетак краја за период несигурности и трауматичног периода који је постигао достојанствено решење за обе стране. Имамо споразум са јасним карактеристикама македонског језика и идентитета. Заштита идентитета трајаће вековима и вековима“, рекао је Заев.
Споразумом, рекао је Заев, Македонија не само да добија новог стратешког партнера у Грчкој, већ и задржава стару тежњу предака да ће грађани те земље у свету бити препознати као Македонци који говоре македонски језик.
Заев је позвао посланике и грађане на заједништво у интересу заједничке будућности.
„Уместо горчине и љутње, заједно да напишемо нове странице које воде грађане ка заједничкој просперитетној Македонији по узору на напредне европске земље. Европска породица не изгледа као македонска. Добијамо још једног пријатеља и стратешког партнера, гарантујемо стабилност и сигурност Македоније, отварамо пут до ЕУ и НАТО-а. Ми постижемо тежњу наших предака да будемо препознати као Македонци који говоре македонски. Ово је историјски акт којим Македонија и грађани добијају шансу“, рекао је премијер Заев.
Да би Закон о ратификацији споразума, који је у недељу потписан на грчкој територији Преспанског језера, био усвојен, потребно је да гласа „за“ 61 посланик.
Споразум предвиђа да ново име те бивше југословенске републике буде Република Северна Македонија.
Танјуг