2:1 Два гола и две провокације Шаћирија и Џаке за преокрет Швајцараца (фото)

© REUTERS / Ricardo MoraesРазочарани репрезентативци Србије после пораза од Швајцарске
Разочарани репрезентативци Србије после пораза од Швајцарске - Sputnik Србија
Дан 9: Светско првенство у Русији. Утакмица другог кола Е групе Србија — Швајцарска. Стадион „Калињинград арена“ у Калињинграду.

Утакмице пуна набоја од самог старта. Велика жеља на обе стране је „убила“ леп фудбал. Србија је кренула у напад од самог старта утакмице, заређала шансе. У тим тренуцима је на терену доминирао Митровић. Постигао ја фантастичан гол и тада се чинило да све иде боље него што је ико замислио. У наставку меча, посебно између 25. и 35. минута, Швајцарска је преузела иницијативу, држала лопту и претила из шанси. Друго полувреме је поново почело шансама за Србију, али врло брзо је Џака, већ у 52. минуту, маестрално шутирао и изједначио. У наставку меча судија је у неколико наврата сецкао игру Србије прекршајима у нападу, где је можда највише погрешио приликом скока Митровића са двојицом одбрамбених играча, пао у шеснаестерцу, тражио пенал, али „добио“ само фаул у нападу. Понестало је снаге екипи Младена Крстајића, средина терена је препуштена „сајџијама“, а они су заређали неколико добрих прилика, где је Стојковић чувао Србију. После кретања свих у напад, севнула је контра у којој је Шаћири избио испред Стојковића, који је био немоћан. Велики пораз Србије, болан… Велико славље Швајцараца. Остаје Бразил, па шта нам бог да. У том мечу немамо шта да изгубимо, а да добијемо можемо много.

КРАЈ УТАКМИЦЕ

© Sputnik / Елена Руско / Уђи у базу фотографијаАлександар Митровић на утакмици против Швајцарске
Александар Митровић на утакмици против Швајцарске - Sputnik Србија
Александар Митровић на утакмици против Швајцарске

89' ГОЛ! Шаћири из котранапада

© Sputnik / Григорий Сысоев / Уђи у базу фотографијаЏердан Шаћири поред Душка Тошића и Владимира Стојковића постиже гол на утакмици Србија – Швајцарска
Џердан Шаћири поред Душка Тошића и Владимира Стојковића постиже гол на утакмици Србија – Швајцарска - Sputnik Србија

87' Жути картон за Александра Митровића због протеста

87' Корнер за Србију, свиран фаул у нападу

83' Шаћири преамбициозно покушава са 30 метара, лопта одлази преко гола.

82' Корнер за Швајцарску након интервенције Ивановића.

Упркос свим упозорењима руских служби безбедности фудбалским савезима као и навијачима да навијају у духу фер-плеја и не крше правила понашања, швајцарски фудбалери то нису поштовали.

81' Измена у Србији: Излази Лука Миливојевић, улази Радоњић

77' Контра Швајцарске хладнокрвно заустављена

74' Озбиљна шанса за Швајцарску, али Стојковић затвара, на крају свиран офсајд.

73' Измена у репрезентацији Швајцарске: излази Џемаили улази Емболо

68' После одличне акције центаршут Коларова по земљи, касни Митровић

66' Судија пропушта да досуди пенал над Митровићем и свирао је фаул у нападу

65' Крстајић реагује: Љајић улази уместо Костића

58' Неочекивано Шаћири из окрета шутира левом ногом и погађа саме рашље са спољне стране.

После две солидне шансе Србије, уследило је оно чега смо се плашили. На једну одбијену лопту налеће Џака, и фантастично шутира за 1:1. Очекује нас жесток меч до краја.

52' ГОЛ 1:1 На одбијену лопту након шута Шаћирија коју је изблокирао Коларов, са друге стране налеће Џака и јаким ударцем матира немоћног Стојковића. Приликом прославе гола, Џака је показивао албанске орлове на грудима, провоцирајући Србе на трибинама.

© Sputnik / Елена Руско / Уђи у базу фотографијаСлавље швајцарских репрезентативаца на утакмици против Србије
Славље швајцарских репрезентативаца на утакмици против Србије - Sputnik Србија
Славље швајцарских репрезентативаца на утакмици против Србије

51' Акција по средини шеснаестерца, Митровић, Тадић и Сергеј комбинују као на малом фудбалу, од свега само аут

Бора Чорба је већ „опевао“ прво полувреме у свом маниру

46' Почиње друго полувреме

​Швајцарци одлични, у поседу лопте, и у неколико наврата Србија се бранила панично, али, што је најбитније, на одмор се отишло са резултатом из петог минута.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА Разговор Митровића и Шаћирија на изласку у тунел, на крају поздрав

45+ Немања Матић добија жути картон

45'+ Бомба Тадића са 20 метара после повратне лопте Митровића главом, лопта је прозујала изнад пречке.

44' Центаршут из корнера иде на другу стативу, лопта погађа изненађеног Тошића и одлази у гол-аут. Велика шанса је пропала

42' Тадић пробија по десној страни, избацује двојицу играча и центарира, али на другој страни нема никог.

39' Жути картон за Луку Миливојевића

© Sputnik / Григорий Сысоев / Уђи у базу фотографијаЛука Миливојевић добија жути картон на мечу против Швајцарске
Лука Миливојевић добија жути картон на мечу против Швајцарске - Sputnik Србија
Лука Миливојевић добија жути картон на мечу против Швајцарске

39' Покушај провокација Шаћирија и Џаке над Митровићем

37' Оштар центаршут, одбијена лопта долази до Тадића који добро шутира десном ногом, али се голман Швајцарске нашао на правом месту

36' Прекршај над Митровићем на ивици шеснаестерца с леве стране, прилика за Коларова

33' Жути картон за Сергеја након оштрог старта

© Sputnik / Елена Руско / Уђи у базу фотографијаСергеј Милинковић Савић и немачки судија Феликс Брих на утакмици против Швајцарске
Сергеј Милинковић Савић и немачки судија Феликс Брих на утакмици против Швајцарске - Sputnik Србија
© Sputnik / Григорий Сысоев / Уђи у базу фотографијаСергеј Милинковић Савић
Сергеј Милинковић Савић - Sputnik Србија
Сергеј Милинковић Савић

31' Корнер за Швајцарску, после покушаја главом, лопта иде преко гола

30' Брза акција Швајцарске кроз средину, Џемаили са три метра одлично шутира, фантастична реакција Стојковића, остаје 1:0

Србија игра фантастично у првих двадесет минута. Више изгледних прилика пред голом Зомера. Нижу се покушаји вечерас фантастичног Митровића, Сергеја Милинковића Савића и офанзивног Ивановића. Швајцарци долазе до шеснаестерца Србије, али ту им се углавном прекидају напади. Засад веома висок ритма утакмице.

© Sputnik / Григорий Сысоев / Уђи у базу фотографијаСергеј Милинковић Савић и Аканђи
Сергеј Милинковић Савић и Аканђи - Sputnik Србија
Сергеј Милинковић Савић и Аканђи

20' Комбинују Тадић и Костић, ниска лопта на пенал али тамо није било никог од наших играча. Србија наставља са нападима

19' Разиграни Митровић атрактивно је покушао после пријема лопте на груди да маказицама угрози голмана, солидан покушај.

Огромна подршка Србији са трибина, ори се „Србија, Србија!“

© REUTERS / Mariana BazoНавијач Србије на утакмици против Швајцарске
Навијач Србије на утакмици против Швајцарске - Sputnik Србија
Навијач Србије на утакмици против Швајцарске

16' Србија наставља са нападима. Добар покушај Сергеја са двадесетак метара, пролази по десној страни гола голмана Зомер.

15' Добра шанса за Србију: Костић је прошао по левој страни, скоро до гола, центрирао на другу, али Митровић није успео да је захвати на волеј

14' Митровић главом са ивице шеснаестерца после центаршута Ивановића са десне стране, мало изнад пречке

10' Солидна шанса Швајцараца после продора по левој страни, уследио је шут Џемаилија поред гола Стојковића

​Подршку Србији показао је и руски сенатор Алексеј Пушков на Твитеру:

5' ГОООООЛ! МИТРОВИЋ! Фантастично главом на ценаршут Тадића!

© Sputnik / Григорий Сысоев / Уђи у базу фотографијаМитровић слави гол
Митровић слави гол - Sputnik Србија
Митровић слави гол

1' Почела је друга утакмица другог кола групе Е између Србије и Швајцарске

© REUTERS / Fabrizio BenschПочетак утакмице Србија - Швајцарска
Почетак утакмице Србија - Швајцарска - Sputnik Србија
Почетак утакмице Србија - Швајцарска

УОЧИ УТАКМИЦЕ…

Славље играча Бразила после победе над Костариком - Sputnik Србија
Храбра Костарика и пресрећни Бразил у 90'+, Кутињо и Нејмар за 2:0 (фото)

Када су 1. децембра прошле године извучене групе за Светско првенство и када смо видели састав групе Е, одмах се знало да ће утакмица између Србије и Швајцарске бити пресудна за одговор на питање — ко ће међу 16 најбољих на свету. И док смо, навијачки, веровали да би Србија у овај дуел могла да уђе са 3 бода, вероватно нико ни у лудилу није могао да очекује да ће Швајцарци одиграти 1-1 са Бразилом. Тај „икс“ је додатно закомпликовао ствари у овој групи јер је, можда, чак и већи од она 3 српска бода против Костарике, а и „кариоке“ је бацио у велики проблем.

Шта рећи о Србији а не бити субјективан? После освојена 3 бода против Костарике, мало ко је очекивао да ће „орлови“ бити усамљени на челу ове групе. Сада је прилика да се са још 3 бода против Швајцарске осигура осмина финала пре сусрета у трећем колу са Бразилом. Да ли су изабраници Младена Крстајића способни за то? Ово ће, свакако, бити пуно тежи меч него онај против Костарике. Биће више варница, набоја, а и улог је много већи.

Фудбалери Србије после утакмице са Боливијом - Sputnik Србија
Спутњиков скенер: Судар две војске, а ово су „ратници“

Ако одбрана буде на врхунском нивоу као против Костарике, пуно тога ће зависити од средине терена, на којој ће Матић и Миливојевић водити прави рат са везњацима Швајцарске. И ма колико већина мисли да ће у тој причи кључан бити фудбалер Манчестер јунајтеда, мишљења смо да је ипак Миливојевић тај који може донети превагу на средини терена и „уштоповати“ Шаћирија. Од осовине Сергеј—Митровић се пуно очекује, а време је и да се српски центарфор искупи за промашене „зицере“ против Костарике. А зашто не очекивати и неку далекометну „бомбу“ Луке Миливојевића? У Кристал паласу ове сезоне је умео доста успешно да шутне са дистанце.

Што се Швајцарске тиче, то је можда не превише талентована, али радна, физички спремна и тактички веома зрела екипа. Владимир Петковић је добро уклопио играче са различитих поднебља, што се видело и у квалификацијама, али и у утакмици против Бразила. Пријатељска утакмица пред сам Мундијал коју су одиграли против Шпаније завршила се нерешеним резултатом 1-1, и прави је показатељ да Швајцарце нипошто не треба потцењивати. Најјачи део ове репрезентације је везни ред Родригез—Џака—Бехрами—Шаћири—Џемаили, па би дуели на средини могли да буду пресудни за исход ове утакмице.

Навијачи Србије и Русије на утакмици против Костарика - Србија - Sputnik Србија
A шта ће албанских 16 милиона наспрам 200 милиона Срба и Руса?!

Ако не наседну на могуће провокације и у меч уђу хладне главе, фудбалери Србије се овде могу надати добром резултату. Три бода воде „орлове“ право у осмину финала, а Швајцарце кући, док би евентуални реми или пораз довели до најнеповољније могуће ситуације за Србију — „вађење“ против Бразила у последњем колу није нешто што бисмо препоручили ни много јачим репрезентацијама од наше.

Свлачионице обе екипе пред утакмицу:

Овај меч ће пратити цела Србија. Погледајте која очекивања од „орлова“ је за Спутњик изнео  легендарни фудбалер Драгослав Шекуларац.

Србија игра, Бора коментарише. Ово су стихови о Шаћирију и Бехрамију.

Српске фудбалере очекује „домаћа“ атмосфера — Руси уз Србију, скандирају „Крим је Русија, Косово је Србија“: