Опстанак ЕУ ће наредне године бити доведен у питање, био је изричит у тој тврдњи италијански министар унутрашњих послова Матео Салвини у интервјуу за немачки „Шпигл“.
Колико је лидер десно оријентисане странке Лиге, која је недавно са Покретом „Пет звездица“ формирала нову Владу Италије, био смео у оцени, или је она реално сагледавање стања у ЕУ?
Салвини је и објаснио зашто мисли да ће се „наредне године одлучити да ли ће уједињена Европа наставити да постоји или не“. Неслога о решавању мигрантског питања је све већа, уз то 2019. године би требало да се воде преговори о европском буџету, а заказани су и избори за Европски парламент.
Да ли су то довољно велики изазови за опстанак ЕУ?
Према мишљењу аналитичара Александра Павића, министар унутрашњих послова Италије је управо именом и презименом дефинисао највећи проблем и горуће питање ЕУ и њеног опстанка, а то је питање миграција.
„Салвини је представник новог таласа политичара које бриселократе и глобалисти називају популистима. А они су у ствари само изабрани на крилима незадовољства народа политиком Брисела“, указује Павић за Спутњик.
Незадовољство из претходних година због стезања каиша и стагнације је, како каже, ескалирало мигрантском кризом која је на велика врата дошла 2015. године, када је немачка канцеларка Ангела Меркел практично позвала мигранте да дође у ЕУ и направила рачун без крчмара, што је изазвало револт.
„Италија је само последња земља где се револт показао и политички артикулисао. И у Мађарској и свим земљама Вишеградске четворке, као и у Аустрији, али и практично у свим земљама ЕУ је питање миграција постало скоро најважније питање, као што је то и у Америци“, каже Павић.
Велика тензија постоји између онога што жели све више људи, а то је да се спречи неконтролисани прилив миграната из неевропских земаља који, како напомиње, имају потпуно различите културе, и бриселских бирократа, глобалиста, који не верују у постојање граница и националних држава.
Саговорник Спутњика констатује да је народ, свуда где је питан, рекао „не“ неконтролисаним миграцијама.
„Салвини је само најавио оно што ће сигурно бити, а то је питање опстанка ЕУ ако не буде направљен консензус у вези са одбраном граница ЕУ, а можда и европског континента. И ту су огромне тензије између њега, Меркелове, француског председника Емануела Макрона, и између Европске комисије, односно европских бирократа. И то може да се реши само ако ’популисти‘ буду освојили већину у Европском парламенту. Онда ће тај сукоб у потпуности да изађе на видело“, истиче Павић, оценивши да дух више не може да се врати у боцу.
Према његовом мишљењу, ствари су отишле на пут без повратка и ЕУ ће морати да се редефинише.
„Или ће се хомогенизовати око одбране онога што је остало од европских вредности, или ће се распасти по шавовима на земље које су и даље под контролом либералног и квазилибералног естаблишмента и државе где су на сцену дошли они који су пежоративно названи популисти, а у ствари су националисти и антиимиграционе снаге“, закључује Павић за Спутњик.