„Ове рестриктивне мере сматрамо још једном потврдом чињенице да званични Кијев не намерава да прекине обимну репресивну кампању против медија, посебно руских, како би се сузбила слобода говора у земљи“, рекла је Захарова.
„Очигледно је да кијевске власти, систематски нарушавајући права новинара у условима одсуства оштре реакције међународне заједнице, осећају потпуну некажњивост за своје поступке“, нагласила је Захарова.
Она је додала да Русија очекује од ОЕБС-а и других међународних структура оштрију реакцију на политику ограничавања слободе говора од стране званичног Кијева.
Према њеним речима, овакав корак је још провокативнији, јер је представник ОЕБС-а за слободу говора претходно потврдио отвореност догађаја и изразио захвалност руској страни на показаном интересу.
Приступ ОЕБС-а организацији конференција Захарова је назвала неприхватљивим.
„Таква политика доводи до даље деградације ситуације са обезбеђивањем права на слободу изражавања“, закључила је Захарова.
У понедељак су украјинске власти забраниле улазак у земљу новинару Евгенију Примакову и дописнику телевизије РТ из Израела Поли Слијер. Они су ишли у Кијев на конференцију ОЕБС-а о слободи медија.
Напад на слободу говора
Кијев је више пута ограничавао рад неподобних медија и забрањивао улазак њиховим запосленима. Само у марту 2015. године 115 руских медија изгубило је акредитацију за државне органе.
Репресије су се тицале и представника медијске групе Русија севодња. У новембру 2017. године новинара РИА Новости Захара Виноградова избацили су из воза Москва-Одеса и забранили му улазак у Украјину на пет година. Почетком маја прошле године кијевске власти нису пустиле на финале „Евровизије“ фото-репортера агенције Рамила Ситдикова. Он је добио обавештење о забрани уласка „у вези са непотврђеним разлогом за посету“.
Кијев је 2015. године увео персоналне санкције бројним новинарима, међу којима и генералном директору новинске агенције Русија севодња Дмитрију Кисељову, руководиоцу представништва у Турској, Елени Палашченко и у Казахстану — Олги Коваљенко. Касније је на списак унета и главна уредница Русије севодња и телевизије РТ Маргарита Симоњан.