Министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто рекао је да је глобални трговински рат „посебно лоша вест“ за Европску унију, те да би због тога требало радити на изградњи отворене и слободне сарадње са Кином.
Сијарто је истакао да је вредност мађарских извоза у Кину највиша у централној Европи, као и да Кина највише инвестира у Мађарску од свих земаља региона, преноси МТИ.
Он је нагласио да Мађарска жели да појача финансијску сарадњу са Кином. Пројекат пруге Београд — Будимпешта назвао је „водећим“ пројектом на пољу развоја инфраструктуре.
Одлазећи словеначки премијер Миро Церар рекао је да ће Словенија наставити да тежи блиској сарадњи са свим припадницима иницијативе „16+1“, преноси СТА.
На маргинама самита Церар се састао са кинеским премијером Ли Кећангом, након чега је на Твитеру објавио да су заједно дошли до закључка да Кина и Словенија имају јако добре односе.
Премијер Македоније Зоран Заев рекао је да ће земље Источне и Централне Европе здруженим снагама појачати сарадњу са Кином, а коришћењем кинеског знања учинити регион атрактивним за кинеске компаније и туристе.
Цитирајући кинеску пословицу да „пут од хиљаду миља почиње једним кораком“, Заев је рекао да ће иницијатива „16+1“ дозволити Македонији да продуби своје односе са другим државама и напредује на пољима енергије и инфраструктуре.
Бугарски премијер Бојко Борисов рекао је да овај самит има за циљ да ојача Европу и дозволи мање развијеним чланицама Европске уније да сустигну развијеније државе.
„Са додатним новцем од Кине можемо да завршимо пројекте о повезаности који тренутно нису на дневном реду ЕУ“, рекао је Борисов, додајући да Западни Балкан има велики потенцијал за развој, преноси МИА.
Танјуг