То показују резултати најновије анкете коју је спровео Ројтерс са институтом Ипсос након самита и заједничке конференције за новинаре Трампа и Путина, према којима 42 одсто регистрованих гласача одобрава Трампове потезе на функцији председника.
Поређења ради, досад је дневно просечно 40 до 44 одсто Американаца имало похвално мишљење о Трампу као председнику.
Најновијом анкетом је установљено и да 55 одсто америчких испитаника међу регистрованим гласачима не одобрава начин на који Трамп руководи односима са Русијом, док 37 одсто испитаника то одобрава.
Међу републиканцима 71 одсто каже да нема ништа против Трампове политике према Русији, док код демократа 14 одсто има такво мишљење.
Трамп и даље ужива широку подршку међу републиканским гласачима, упркос критикама које му долазе од партијских лидера због његових изјава и поступака док је заједно с руским председником Путином одговарао на питања новинара после самита у Хелсинкију у понедељак, показују резултати најновијег истраживања.
Трамп је, међутим, изненадио чак и своје присталице када је на тој конференцији за новинаре поздравио Путиново „снажно и моћно“ порицање мешања у америчке изборе.
Већина регистрованих гласача, 59 одсто, слаже се са закључцима америчких обавештајних агенција да је Русија покушала да утиче на изборе у САД, чему верује само 32 одсто републиканаца, док томе верује чак 84 одсто демократа.
Анкета Ројтерса и Ипсоса открива и јасну поделу између републиканских и демократских гласача кад је реч о питању да ли би Русију требало сматрати непријатељем САД.
Укупно 38 одсто регистрованих гласача сматра да је Русија непријатељ САД, док отприлике исти проценат испитаника сматра Русију „конкурентом“, а осам одсто — „пријатељем“.
Као непосредну претњу Русију види 27 одсто регистрованих гласача у САД.
Танјуг