У САД је почела снажна кампања са захтевом да се заустави ширење ватреног оружја уз помоћ 3Д штампача. Тужилаштво осам држава (Вашингтон, Масачусетс, Конектикат, Њу Џерзи, Пенсилванија, Орегон и Мериленд) и престоничког округа Колумбије покренуло је поступак против администрације председника САД, како би га натерали да прекине ширење тих информација на мрежама, саопштила је генерална тужитељка државе Њујорк Барбара Андервуд.
Опасност новог 3Д оружја је у томе што га може произвести практично сваки човек ако набави одговарајућу технику. Осим тога, оно је неприметно на детекторима за метале, јер је направљено од пластике.
„То је једноставно дивље — давати криминалцима инструменте који дају могућност да једним притиском на дугме праве оружје које је неприметно и не оставља за собом трагове. Администрација Трампа управо то и одобрава“, рекла је Андервуд.
Као одговор на то, Доналд Трамп је објавио твит у безбрижном тону.
„Проучио сам те 3Д пластичне пиштоље. Већ сам разговарао са НРА. Изгледа да од тог оружја нема много користи“, написао је он.
Америчка Влада не схвата озбиљно опасност ширења таквог оружја, јер још увек сматра да се у домаћим условима може направити пиштољ, али не и квалитетан метак. Осим тога, метални метак ће одмах бити приметан на детекторима. Међутим, такве представе су изгледа застареле.
„Од чега се може направити метак? Ако будемо ишли традиционалним путем, то је олово и пуњење прахом. Међутим, развој науке и технике не стоји. Сада постоји на десетине начина других механизама производње метака. Не искључујем да је најопасније отварање ватре коришћењем потиснутог ваздуха. Такви ’ваздушни‘ меци су опасни, јер су тихи. Можда ће смислити неке варијанте замене прахом“, објаснио је генерал-мајор унутрашње службе у пензији Владимир Ворожцов.
Масовна појава оваквог оружја код становништва захтева нове приступе решавања у овој области, упозорио је експерт.
„Многобројне пуцњаве у америчким школама директан су резултат постојања велике количине ватреног оружја. Ако се ситуација не може контролисати, то ће у корену променити систем сарадње полиције и друштва. То јест, у случају елементарне претње, полицајци ће бити у обавези да примене оружје, јер ће они претпостављати да лица која треба да буду ухапшена такође имају оружје. То је озбиљан проблем“, наставља Ворожцов.
Федерални судија Роберт Ласник из Сијетла издао је привремену забрану објаве планова за штампање 3Д наоружања, које је компанија „Дифенс дистрибјутед“ хтела да објави за своје кориснике и то на основу договора који је постигла са Владом САД у јуну.
Сада Вилсон себе назива криптоанархистом, то јест присталицом пуне анонимности на интернету и потпуног немешања државе у интернет заједницу. Водећи се таквим идејама, он је себе прогласио лидером организације која треба да помогне ширењу оружја које се прави уз помоћ 3Д штампача. Циљ — да се заштите слободе америчких држава које гарантује Устав САД.
У почетку се организација бавила израдом само делова оружја који се могу направити уз помоћ 3Д штампача — на пример пригушивача. Међутим, 5. маја 2013. године она је објавила на интернету цртеже пиштоља „либератор“ (ослободилац), који се лако може направити самостално — из пластике. Пиштољ је предвиђен за један метак калибра 9×17, који може да рани или убије човека на малом растојању.