Пентагон признаје потребу за преиспитивањем свог умногоме критикованог приступа одбрани америчких економских и безбедносних интереса у космосу и креће се у том правцу, али је неизвесно да ли ће то задовољити Трампа, који жели да иде још даље, формирајући засебне војне космичке снаге, преноси АП.
Администрација намерава да следеће недеље објави резултате студије Пентагона, за које се очекује да ће позвати на успостављање нове војне команде — америчке Космичке команде — како би се консолидовале космичке борбене снаге и спровеле организационе промене, а да се не формирају засебне снаге — што, иначе, само Конгрес може да уради, преноси Танјуг.
Било какав законски предлог о успостављању засебне војне службе тешко да ће се наћи на столу до идуће године.
Матис, који је раније рекао да се противи формирању новог војног огранка за космос, након Трампове најаве у јуну о космичким снагама упозорио је да би то изискивало „много детаљног планирања“.
Поред организационих питања, улога Пентагона у космосу је "под лупом" и због признања да се САД све више ослањању на сателите, које је тешко заштитити у космосу, а који омогућују комуникације, навигацију, обавештавање и друге услуге кључне за војску и економију.
Иако су САД у космосу одавно супериорне у технолошком смислу, космос се све више сматра америчком Ахиловом петом, закључује америчка агенција.