Током предавања на симпозијуму у Токију Танака је напоменуо да је нуклеарна енергија крајње „неконкурентна“ у поређењу са производњом соларне енергије у смислу трошкова за изградњу или проширење нуклеарних постројења, преноси „Асаши Шимбун“.
„Био сам шокиран када сам чуо да ИЕА каже да ’сунчева енергија постаје најјефтинији извор електричне енергије у многим земљама‘ у извештају из 2017. године“, казао је Танака, данас познати адвокат за нуклеарну енергију.
Трошкови нуклеарних електрана су у порасту од земљотреса и цунамија на истоку Јапана 2011. године, који су оштетили нуклеарну електрану Фукушима 1, којом управља „Токио електрик паувер ко“.
„Изградња нове нуклеарне електране је прескупа, јер ће коштати више од један билион јена (8,98 милијарди долара) како би инсталирали само један реактор“, рекао је Танака.
Тај стручњак је такође истакао да је поновно покретање нуклеарне електране Кашивазаки-Карива у префектури Нигати (искључена после земљотреса 2011) веома тешко због „недостатка разумевања у јавности“.
Некадашњи званичник ИЕА је поменуо и реактор следеће генерације, рекавши да би Јапан требало да се труди да поврати поверење јавности заједничким развојем економски ефикасног реактора са другим земљама као што су Сједињене Државе. Један такав тип следеће генерације је високотемпературни гасни реактор, који је сигурнији и економичнији од реактора који се тренутно користе, јер користи гас хелијум за хлађење уместо воде.