И, заправо, према речима Де Виљеа, ако је раније Запад био бастион слободе, сада је, напротив, постао талац воље Сједињених Америчких Држава и потрошачког друштва.
Александар Солжењицин био је „човек високе културе“, који је уједно оличавао и патње свих одбачених људи и био пророк, мисли о Солжењицину Филип де Виље који га је лично познавао.
Де Виље је подсетио на говор руског дисидента на откривању споменика побуни у Вандеји, у којем је руску револуцију назвао директним наследником француске револуције, а грађански рат на западу Француске — родоначелником комунистичког терора и примером за Лењина.
Де Виље сматра да су пре пада Берлинског зида дисиденти деловали на истоку, у Совјетском Савезу, а НАТО је представљао слободни свет. Али сада се, према његовим речима, све радикално променило.
„Сада се Русија ослободила свих револуционарних идеологија. Она представља слободан свет. И у многим аспектима Запад је ућутао и пао на ниво поробљеног света. Постали смо колонија политичке коректности на амерички начин“, каже француски политичар.
„Солжењицин је живео у време Јована Павла Другог, који је говорио о народима, пореклу хришћанства, о породицама. Ми живимо у време Фрање, папе ’кампова светаца‘, за време којег мигранти у Европи означавају други долазак Христа“, истиче Де Виље.
Де Виље се присетио како му је Солжењицин једном приликом рекао: „Ви у Европи сте замагљени разумом. Ви ћете патити. Пропаст је дубока. Ви сте болесни. Болесни сте од празнине. Све ваше елите су изгубиле појам о вишим вредностима. Западни систем креће ка свом коначном стању духовне истрошености: бездушном правном формализму, рационалном хуманизму, губитку унутрашњег живота“. Према речима француског писца, Солжењицин је предвидео појаву потрошачког друштва које прелази у нихилизам и апсолутни индивидуализам.
Притом Де Виље дели неке од симпатија Солжењицина према Владимиру Путину. Према његовим речима, то је везано за напоре руског председника да обнови грађански, културни и духовни живот земље, што му је такође донело признање руског народа. Осим тога, он наводи да је и на међународном плану Русија сада у средишту полицентричног система заједно са Кином и Индијом и супротставља се једнополарном блоку у којем глас Запада нестаје под јармом Американаца.
Де Виље истиче да је, када се лично срео са Путином, председник Русије назвао европске санкције Русији глупошћу, јер оне одвајају Европу од Русије. А према мишљењу француског политичара, будућност Европе не би требало да се пише на америчком континенту. Русија би требало да буде важна карика између Кине и Европе, цитира „Фигаро“ Филипа де Виљеа.