„Међународни судови су закључили да се у Сребреници 1995. године догодио геноцид. Влада РС је 2004. године усвојила извештај о Сребреници и то је био значајан корак у помирењу у Босни и Херцеговини и суочавању са тешким чињеницама прошлости“, наводи се у саопштењу објављеном на сајту Стејт департмента.
У саопштењу се додаје да су покушаји да се одбаце или допуне извештаји о Сребреници део ширих настојања да се ревидирају чињенице из прошлих ратова, негира историја и политизује трагедија, преноси Танјуг.
У интересу грађана Републике Српске је да преокрену „тренд поштовања осуђених ратних злочинаца као хероја, као и да осигурају да се њихови злочини и надаље у јавности одбацују“, наводи Стејт департмент.
„Увиђајући размере трагедије која се догодила у Сребреници и значај наставка грађења поверења и помирења, САД остају посвећене да помогну властима у Босни и Херцеговини на државном, ентитетском и кантоналном нивоу, да истражују и кривично гоне појединце одговорне за злочине против свих етничких група“, наводи се у саопштењу.
Стејт департмент додаје да порицање чињеница утврђених у прошлим ратовима неће унапредити те циљеве, нити ће помоћи грађанима Босне и Херцеговине.
„Страшан рат који се догодио деведесетих година подсећа нас да морамо тежити стабилној и просперитетној будућности у корист свих грађана, без обзира на етничку припадност или религију“, додаје се у саопштењу.
Стејт департмент закључује да ће САД и даље одлучно подржавати мир, стабилност и помирење у Босни и Херцеговини.
НСРС је једногласно у уторак одбацила извештај Комисије о догађајима у и око Сребренице од 10. до 19. јула 1995. године и затражила од Владе да га стави ван снаге и формира две независне међународне комисије за утврђивање истине — о страдању свих народа на подручју сребреничке регије и о страдању Срба у Сарајеву.