Историчар Предраг Марковић сматра да би давање имена авионима по пилотима било признање тим херојима, поготово што су они директно везани за тај род војске и тај тип авиона.
„Ми нисмо довољно указали почаст тим људима који су бранили отаџбину над небом Србије 1999. године. То би требало да буде почетак стварања једне културе сећања на тај рат који је био одбрамбени и где се војска, посебно ваздухопловство и противваздушна одбрана, показала као најбоља на свету“, каже Марковић за Спутњик.
Генерал-мајор Видосав Ковачевић, бивши начелник Војне академије поздравља идеју и додаје да је симболично што су покојни пуковник Миленко Павловић, командант 204. Пука и генерал Љубиша Величковић летели на МиГ-у 29.
„Чини ми се да је то јако добра симболика да ти људи остану трајном сећању, мада, колико знам, тим људима су већ додељене улице или спомен-бисте у њиховим родним местима. Они су стварно били хероји који су летели 1999. године, не на полуисправним авионима него на авионима који су били ометани и они су летели као и пилоти 1941. у условима надмоћности непријатеља“, каже Ковачевић.
Он подсећа да је у то време било је доста дилема да ли пилоти уопште треба да полете, али су сви тада рекли: „Мора да се лети, мора да се брани држава!“
„Мислим да је то добра прича да се кроз део традиције чувају сећања и успомене на хероје који су погинули у том рату који је био потпуно неравноправан. Ако 19 најмоћнијих земаља нападне једну малу Србију, онда стварно постајете херој“, додаје Ковачевић.
Он сматра да би новим, младим пилотима много значило да лете на авионима названим по херојима рата 1999. „јер бисмо тако преносили сећање на раније хероје“. На тај начин би млађе генерације пилота научиле како су ти људи бранили своју земљу у тешким тренуцима.
Чињеница да је Србија војно неутрална земља и да би могла да учествује војним вежбама са НАТО и то са авионима који носе имена НАТО жртава, према Марковићу, не би требало да представља проблем и то би био знак да више нисмо непријатељи и да смо превазишли сукобе.
Ковачевић сматра да управо позиција Србије као војно неутралне земље нам дозвољава да учествујемо на војни вежбама са НАТО у авионима који носе имена НАТО жртава.
„Та слобода коју ми имамо као војно неутрална земља, мислим да нас помало кошта, али смо такав народ и ми то волимо. Неће ту бити неких проблема. Ми имамо вежбе са НАТО, део смо Партнерства за мир као што је и Русија, али то не би требало то да нам имена авиона праве проблем. Ми само чувамо успомену и сећање на наше хероје и јунаке“, закључио је Ковачевић.