Истражни поступци и резултати испитивања заражених брескви и нектарина, које је недавно руска страна вратила Србији, биће завршени у току следеће недеље, о чему ће бити обавештене колеге у Русији, речено је Спутњику у Управи за заштиту биља Министарства пољопривреде.
Први одговор им је већ прослеђен, кажу у Управи која је у међувремену наложила детаљну инспекцијску контролу свих извозних објеката да би се утврдило који су магацини и хладњаче контаминирани како би се обавила њихова деконтаминација.
Контролише се, такође, и место производње. Свим извозницима чије су пошиљке брескви и нектарина биле заражене гљивицом монолинијом забрањен је извоз до откривања извора заразе и отклањања утврђених неправилности.
По оцени Управе за заштиту биља Министарства пољопривреде, узрок је највероватније латентна инфекција која се испољила током неадекватног транспорта, без могућност спровођења третмана фунгицидима против гљивице из рода монолинија. Један од главних разлога за појаву овог патогена је, како напомињу у Управи, појава обилних киша које су падале готово сваки дан, чиме су се створили услови за остварење примарних зараза и њихово расејавање.
Управа за заштиту биља напомиње да је предузела све неопходне мере како би утврдила који су примарни, а који секундарни извори заразе у пошиљкама враћених брескви и нектарина.
До сада је, иначе, регистровано 3.600 произвођача и извозника воћа и поврћа и баш због тог великог интереса за извоз на тржиште Руске Федерације Управа напомиње да користи све постојеће инспекцијске капацитете и капацитете пољопривредних стручних служби како би сертификовала извоз.
Указано је, међутим, да је неопходна још јача улога стручних лица који ће отпратити цео процес уговорене производње и складиштења, поготово, с обзиром на уситњеност производних поседа у Србији. Због тога је врло тешко да се све парцеле детаљно испрате и исконтролишу од стране државних органа и тиме обезбеде фитосанитарни услови за извоз пољопривредних производа, напомињу у Управи.
Зато је Управа за заштиту биља предложила читав сет дугорочних мера са циљем да се обезбеде фитасанитарни услови за несметан извоз ка Руској Федерацији. Посебно напомињу да Министарство, са руском страном, интензивно ради на усаглашавању и потписивању новог Споразума о сарадњи у области биљног карантина и заштите биља, као и Протокола o обезбеђивању додатних фитосанитарних захтева код узајамних испорука производа са високим фитосанитарним ризиком. Тиме би били дефинисани сви будући кораци који би олакшали извоз воћа и поврћа у Руску Федерацију, речено је у Министарству за Спутњик.
Наша земља је трећи извозник воћа у Русију, након Турске и Белорусије.
Русија је од 15. августа привремено забранила увоз кајсија, брескви и нектарина из Србије, које су заражене гљивицом монолинијом. Тада је министар пољопривреде Бранислав Недимовић рекао за Спутњик да је Србија већ извезла око 90 одсто те врсте воћа и да очекује да ће извоз бити настављен по окончању анализа свих спорних пошиљки и пошто оне буду стављене под контролу.