„Русија са задовољством истиче успехе које је постигла Јужна Осетија у изградњи државних институција, као и у различитим сферама националног развоја. Намеравамо и даље да помажемо у решавању задатака које стоје пред Јужном Осетијом, укључујући и у сфери осигурања националне безбедности“, наводи се у тексту.
Путин је нагласио да је руско признање државног суверенитета Јужне Осетије тој републици отворило „широке перспективе за самосталан развој“. Председник је пожелео Јужној Осетији мир и процват.
Још 1992. године се већина становника Јужне Осетије изјаснила за уједињење са Русијом. Грађанима су била постављена два питања — да ли се слажете да република буде независна и да ли се слажете са одлуком руководства о присаједињењу Русији? Излазност је била фантастична — 97 одсто грађана је изашло на биралишта, а на оба питања позитивно је одговорило чак 99,9 одсто гласача.
Међутим, Грузија је, уз помоћ Америке, покушала војним путем да поврати тај регион са 50.000 становника у августу 2008. године, што је пропало након војне интервенције Москве.
Након тога, Русија је признала суверенитет бивших аутономних области Абхазије и Јужне Осетије и наставила је да финансијски помаже Јужну Осетију. Само ове године Москва је издвојила 8,2 милијарде рубаља за подршку тој земљи.
Јужну Осетију као независну државу, осим Русије, признале су и Никарагва, Науру, Венецуела и Тувалу, док је међународне организације попут УН и ОЕБС-а, као и земље Запада, сматрају делом Грузије.