Путин је у свом видео-обраћању говорио о узроцима и детаљима измене закона о пензијама.
Председник Русије је изјавио да је главни задатак промена обезбеђивање поузданости и стабилности пензионог система за наредне године. Шеф државе предложио је низ мера које ће омогућити да се донете одлуке максимално ублаже.
У Русији се одавно разматрало питање подизања старосне границе за пензионисање и овог лета Влада је представила, а Државна дума одобрила нацрт закона о подизању старосне границе за пензију на 65 и 63 године за мушкарце и жене респективно. Према овом документу, промене ће почети 2019. године и вршиће се у фазама.
Расправа о подизању старосне границе није почела одједном. О томе се говорило одавно, али се решења нису доносила, рекао је Путин.
Раније, током двехиљадитих, није било време за промене у овом сектору, објаснио је Путин. Тада економија земље није била јака, са врло скромним показатељима бруто домаћег производа и крајње ниским платама. Тада је био висок ниво незапослености и инфлације. Скоро четвртина становништва земље се налазила испод границе сиромаштва. Очекивани животни век једва је превазилазио 65 година.
„Уз висок ниво незапослености, не би било посла и не би се могло ићи у пензију. А свако могуће повећање пензије једноставно би ’појела‘ висока инфлација и на крају би се број сиромашних повећао. Чим смо успели да формирамо неопходне финансијске ресурсе, усмерили смо их на социјални развој и очување нашег народа“, истакао је Путин.
„Последњих година смо компензовали неуспехе у привреди, а очекивани животни век грађана је порастао“, приметио је Путин.
„Имамо много тога да урадимо… али неспорна чињеница је да је стопа раста животног века Руса једна од највиших на свету“, нагласио је председник.
Доћи ће време када држава више неће имати средстава за индексирање пензија, упозорио је Путин.
„Ако не будемо предузели мере, нећемо моћи да уштедимо приходе пензијског система, што значи приходе садашњих и будућих пензионера… Они ће губити вредност“, објаснио је председник.
Влада је разматрала све алтернативне сценарије за решавање проблема, уверио је он.
„Међутим, сви они су у најбољем случају ’крпили рупе‘… Не можемо да ставимо пензијски систем у зависност од нафте и других међународних тржишта“, објаснио је Путин.
Доношење привремених и „козметичких мера“ биће неправедно према нашој деци, додао је он.
Путин је предложио да „старосна граница за пензионисање за жене не би требало да се повећава више него за мушкарце. Зато сматрам да је неопходно да се старосна граница предложена нацртом закона за жене смањи са 8 на 5 година“. Председник је тиме предложио да се граница одласка у пензију за жене повећа на 60 година, уместо раније предложених 63.
„Морамо предвидети право на превремену пензију за мајке са много деце. То јест, ако жена има троје деце, онда ће моћи да се пензионише три године пре времена. Ако има четворо деце — четири године раније. А за жене које имају 5 или више деце, све би требало да остане као сада и оне ће моћи да оду у пензију са 50 година“, истакао је Путин.
Шеф државе је такође говорио о увођењу додатних гаранција, које би заштитиле интересе старијих грађана на тржишту рада. Он је истакао да сматра да је неопходно увести административну и кривичну одговорност за отпуштање радника којима је остало кратко време до пензионисања.
„И такође због одбијања да ангажују грађане због њихових година“, додао је председник.
„А ако човек пред пензију одлучи да сâм напусти посао и за сада није нашао нови посао, онда у том случају морамо појачати његове социјалне гаранције“, додао је Путин.
Он је навео и да треба повећати износ накнаде за незапосленост за грађане који су изгубили посао пре пензионисања.
„С тим у вези, предлаже се повећање максималног износа накнаде на више од два пута — са 4.900 рубаља, као што је сада, на 11.280 рубаља од 1. јануара 2019. године и утврђивање периода такве исплате за годину дана“, објаснио је председник.
За неке категорије грађана остаће повластице и превремени одлазак у пензију. То су рудари, радници који раде у посебно тешким условима, радници хемијске индустрије, жртве Чернобиља, као и малобројни аутохтони народи Севера.
Путин је предложио да се за три године смањи стаж који даје право на превремену пензију.
„Сматрам да они који су почели да раде рано, морају да имају прилику да се пензионишу не само по старости, већ узимајући у обзир и зарађени стаж“, рекао је Путин.
„Сада се у нацрту закону наводи да стаж који даје право на превремено пензионисање износи 40 година за жене и 45 година за мушкарце. Предлажем да се за три године смањи стаж који даје право на превремену пензију: за жене на 37 година, а за мушкарце на 42 године“, рекао је шеф државе.
Нацрт закона о пензијској реформи који је предложила Влада, већ је усвојила Државна дума. Он предвиђа повећање пензионе границе са садашњих 55 за жене и 60 година за мушкарце на 63 и 65 година, респективно. Планира се да реформа пензионог система почне од 2019. године и да у потпуности буде завршена до 2034. године.