Она је на конференцији за штампу, након неформалног састанка министара иностраних послова ЕУ и њихових колега за Западног Балкана, пренела да је посебна пажња била посвећена подршци дијалогу Београда и Приштине, који се за недељу дана наставља у Бриселу.
„Могу пренети да сам код министара региона, са којима смо разговарали о питањима сарадње са ЕУ, видела јасну снажну подршку дијалогу и привржености и ангажованости председника Александра Вучића и Хашима Тачија у деликатној фази“, рекла је Могеринијева, а преноси Танјуг.
Званичница ЕУ је казала да постоји могућност да се коначно реши један од најкомпликованијих и тешких конфликата пун последица по цео регион, који и даље постоји у Европи.
Најавила је да се следеће недеље наставља дијалог на нивоу председника и да она не жели да коментарише садржаје дискусија.
„Шта год договоре две стране имаће подршку ЕУ, ако је у складу са међународним правом и правом ЕУ. Европска историја, као што знате, заснована је на превазилажењу етничких националних држава“, одговорила је Могеринијева на питање да ли се разговарало о идеји промене граница.
Истакла је да се ради озбиљно на нечему што је тешко и изазовно и да напори још нису доведени до краја.
Споразум на којем се ради, како је истакла, биће правно обавезујући и решиће сва отворена питања.
„Верујем да смо сви привржени да финализирамо дијалог наредних месеци, још пре краја мандата ЕК“, казала је она.
Рекла је и да не жели да износи о чему се разговарало на неформалним састанцима, јер тај формат омогућава министрима да отворено дискутују иза затворених врата.
Навела је да су шефови дипломатија ЕУ разговарали са својим колегама са Западног Балкана, те поновила да је ширење Уније на тај регион главни приоритет ЕУ.
Председавање Аустрије, као наставак активности које је започела Бугарска и које ће наставити Румунија, добар је оквир да се дефинише даљи рад на том приоритету, поручила је Могеринијева.
Нова рунда дијалога биће одржана за недељу дана како би се наставио рад на проналажењу правно обавезујућег споразума, додала је.
Шефица европске дипломатије поменула је да су теме разговора били и предстојећи избори у Босни и Херцеговини и референдум у Македонији.
Она је изразила наду да ће исход избора у БиХ омогућити наставак рада на реформској агенди, а кад је реч о Македонији поручила је да ЕУ у потпуности подржава споразум који су Македонија и Грчка постигли у вези с именом бивше југословенске републике.