Међутим, шеф Беле куће је одбио овај захтев, како би окончао „старе стереотипе“ настале у вези са Русијом. Ово показује да деведесетих година Вашингтон једноставно није узимао у обзир мишљење Москве о важним међународним питањима.
Детаљи преговора двојице председника постали су познати након објављивања транскрипта у САД. Транскрипти су објављени на сајту библиотеке Бил Клинтон. Текстуалне верзије телефонских разговора двојице лидера разјашњавају како су председници решавали питања. Дискусија о проширењу НАТО-а једна је од најзначајнијих тема.
На једном од састанака Борис Јељцин је затражио од Била Клинтона гаранције да републике које су раније биле у саставу СССР-а неће бити на брзину укључене у западни војно-политички блок. У том тренутку није била искључена теоретска могућност да се Русија придружи савезу, али Москва још није донела коначну одлуку по том питању.
„Хајде да се очи у очи договоримо да бивше совјетске републике неће бити у првом таласу (проширења НАТО-а). Биле, молим те да ме схватиш. Летим назад за Русију са великим бременом на леђима. Биће ми веома тешко да се вратим кући и помирим са проширењем НАТО-а. Веома тешко“, рекао је први руски председник.
Као одговор на то, Клинтон га је прекорио због тога што је дотакао тему која би могла да „забије клин“ између земаља. „НАТО делује на основу консензуса. Ако одлучите да будете у НАТО-у, вероватно ћете желети да и друге земље деле ту судбину. Али ово питање није покренуто. Потребно је пронаћи решење за краткорочне проблеме, како бисмо избегли дугорочни проблем очувања старих стереотипа о вама и вашим намерама“, одговорио му је 42. председник Сједињених Америчких Држава.
Према његовим речима, ако Вашингтон и Москва направе грешку, „то ће уништити наш став о томе какву Европу желимо да створимо“. „Чуо сам Ваш захтев, али не желим да учиним нешто што ће сачувати стару Русију и стари НАТО у пређашњем виду“, истакао је Клинтон.