„Од проглашења независности није било кривичних дела Албанаца према Србима. То показује да се поштују Срби и Албанци“, рекао је Пацоли.
Ту изјаву председник Одбора Скупштине Србије за Косово и Метохију Милован Дрецун назива покушајем преваре, обмане међународне јавности која треба да поверује да је такозвано независно Косово толерантно друштво. То је улепшавање слике, реално стање је потпуно супротно од онога што Пацоли говори, каже Дрецун за Спутњик.
„Најбољи одговор на тврдње да они не угрожавају безбедност српског народа, да грађане не треба делити по вероисповести, јесте константно насиље које Албанци спроводе рецимо на простору Ђаковице, где им не дозвољавају да обиђу своја гробља, да посете своје светиње, већ каменују њихове аутобусе и физички их спречавају да оду у православне светиње“, објашњава Дрецун.
Он додаје да лажно приказивање стварности на Косову и Метохији треба да покаже како Косово заслужује напредак, да би му се отворила врата међународних организација. Отуд, каже, уз ову причу иде и Пацолијева најава да ће следеће године поново аплицирати за пријем Косова у Унеско. Није тешко замислити како би они бринули о српским црквама и манастирима, како би то изгледало показали су у мартовском погрому 2004. године, присећа се Дрецун.
„То су показали и након доласка међународних снага на Косово, када је преко 170 светиња оскрнављено, порушено, попаљено, потпуно девастирано. Погледајте шта су радили на тим местима где су биле светиње. Погледајте шта су урадили са црквом која се налазила у центру Ђаковице. Срушена је у потпуности. И темељи су срушени и онда је од тог камена направљен споменик Мајке Терезе“, каже он.
Дрецун додаје да је врхунац албанског лицемерја било њихово учешће у обнови српских светиња после мартовског погрома. Уз сав отпор Српске цркве и јавности у Србији, нисмо успели у томе да их спречимо, подсећа.
„Заправо су покушали да из обнове потпуно избаце Српску православну цркву, наше стручњаке. Тамо где су они нешто радили, све је веома брзо пропало, кровови су одмах почели да прокишњавају, урушавали су се темељи. Насилно су покушали да покажу како штите светиње, обнављају их, али то је све било кратког даха, неискрено и потпуно погрешно постављено“, каже он.
У обраћању у Представништву ЕУ у Бечу Пацоли је изјавио и да је његова породица раније била православне вере, указујући на толерантност друштва на Косову и Метохији. Дрецун каже да је и та изјава покушај лажног представљања, пре свега самог косовског министра иностраних послова.
„Пацоли говори да је његова породица била православна, па он треба да се стиди што је напустио православље, а не да се тиме хвали. Какав је он то био православац, када су продали веру за вечеру?“, констатује Дрецун.