Слична вежба одржана је прошле године у Босни и Херцеговини, а „Србија 2018“ биће највећа од формирања одељења НАТО-а за реаговање у ванредним ситуацијама пре двадесет година.
У Србији ће боравити чак 830 припадника тог војног савеза, односно 24 међународна тима из 37 земаља. Помоћник министра унутрашњих послова и начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић за Спутњик каже да је реч о тимовима за спасавање из рушевина, медицинским тимовима, тимовима за спасавање и рад на води и екипама које отклањају последице хемијско-биолошких акцидената.
„То су заправо снаге земаља-чланица НАТО-а, не ради се о неком корпусу снага који се по потреби активира, него се позивају. Слично је механизму цивилне заштите Европске уније, значи да земље-чланице са својим расположивим снагама учествују у одређеним ванредним ситуацијама“, објашњава Марић.
Додаје да ће у вежби која ће се одвијати на локалитетима Младеновца и Аранђеловца, поред припадника Сектора за ванредне ситуације, учествовати и остале јединице МУП-а Србије, али и Министарства одбране и других државних органа који се у неком сегменту баве заштитом и спасавањем. То је више од 900 људи из Србије.
„Суштина је да се демонстрира координација спасилачких тимова који вам долазе у помоћ. Подсећања ради, 2014. године током катастрофалних поплава, око 600 спасилаца из 14 земаља било је у Србији. Долазак је координиран преко нашег сектора, односно Министарства. Ово ће бити симулација таквог ванредног догађаја, али не само поплава већ и рушевина и хемијских акцидената“, каже Марић.
У вежби ће учествовати Балканске медицинске снаге и Одељење за цивилно-војну сарадњу Министарства одбране Србије, Црвени крст, али и бројне међународне организације, представници ОЕБС-а, Уједињених нација, представници Европске уније, Светске здравствене организације, Иницијативе за превенцију и спремност у случају катастрофа за регион југоисточне Европе, Каритаса и Црвеног полумесеца.
Интересантно је да на вежбу нису позвани представници Српско-руског хуманитарног центра из Ниша, који су, уз колеге које су током поменутих поплава одмах долетеле из Москве, такође реаговали. И не само током катастрофалних поплава, подсетимо, због пожара који су захватили Србију, из Русије је преко Центра стигао и специјални авион за гашење ватре.
Ипак, помоћ руских спасилаца биће и те како видљива на вежби коју организује НАТО. Наиме, припадници Сектора за ванредне ситуације радиће са опремом која је стигла као поклон из Руске Федерације.
„Нема разлога да се та чињеница прикрива, оно што смо од Русије добили преко Центра у Нишу је заиста импозантна помоћ, и у квалитету и у броју ватрогасних возила. Сигурно ће и та возила узети учешће у самој вежби. Не само возила, већ и опрема која је донирана. Треба рећи да се не ради само о опреми која је стигла захваљујући колегама из Русије, ту је и она коју смо добили у протеклих неколико година захваљујући донацијама Владе Јапана, опрема за тимове за спасавање на води, и то је оно што нам треба у Србији, јер су поплаве, нажалост, ризик који из године у годину постаје све доминантнији“, каже помоћник министра полиције.
Марић подсећа да у Србији последњих осам година постоје и снаге за реаговање у случају рушевина, односно катастрофалних земљотреса, чије се опремање појачава из године у годину, а регионални тимови за спасавање и рад на води требало би да буду ударна снага вежбе са српске стране.
Већина спасилаца из ова два тима такође је прошла обуку у Српско-руском хуманитарном центру у Нишу, у коме се на свака три месеца смењују инструктори који долазе из Русије.