Волес је посланицима Парламента објаснио да санкције не могу бити уведене све док Британије и званично не изађе из ЕУ.
Ради се о „Закону Магнитског“ који је усвојен у мају и који се не може се примењивати против Русије до „брегзита“, пише „Телеграф“.
Како се наводи, тај закон ће Лондону омогућити да створи механизам увођења санкција, који ће бити независан од Брисела.
Лист наводи да су владини чиновници одбили да кажу када ће санкције бити уведене, пошто Велика Британија формално излази из ЕУ 29. марта 2019. године, али после тога наступа прелазни период који ће трајати до 31. децембра 2020. године. На такав начин санкције ће сигурно бити одложене за још две године, што је изазвало незадовољство у редовима Конзервативне партије.
Британски „Закон Магнитског“ је пандан америчком истоименом закону који омогућава замрзавање имовине и забрану издавања виза страним чиновницима који су умешани у корупцију и кршења људских права.
Подсетимо, америчка администрација је 8. августа најавила нове санкције Русији због наводне употребе хемијског оружја у Солсберију, где су у марту, према тврдњама британских власти, отровани бивши пуковник ГРУ Сергеј Скрипаљ и његова ћерка Јулија. Први пакет америчких санкција забрањује испоруку производа двоструке намене у Русију. Други, строжи пакет санкција, могао би бити уведен у новембру. У том случају, забрана би могла да утиче на кредитирање руских правних лица, извоз и увоз робе, као и снижавање нивоа дипломатских односа.