Пиринач кувате на класичан начин — барите га у шерпи све док вода не испари?
Судећи према недавном истраживању, тај метод кувања може бити недовољан за уклањање арсена из пиринча, пише „Индипендент“.
Због коришћења индустријских токсина и пестицида који се налазе у земљишту, арсен доспева и до пиринча, а та хемикалија је повезана са низом здравствених проблема, укључујући болести срца, дијабетес и рак, као и проблеме у развоју.
Насупрот томе, најсигурнији начин за кување пиринча је да га оставите да се натопи током ноћи, а потом га исперете више пута — све док вода не буде прозирна.
Иначе, присуство арсена у пиринчу доказао је Енди Мехарг, професор биолошких наука на Квинс Универзитету у Белфасту који је тестирао три начина кувања пиринча за Би-Би-Сијеву емисију „Верујте ми, ја сам доктор“.
У првом поступку, професор Мехарг је прво тестирао најчешћи начин кувања пиринча. На једну чашу пиринча додао је две чаше воде, а вода је „испарила“ током кувања.
Тада је установио да је ниво арсена остао исти, преноси Б 92.
У другом начину је на чашу пиринча сипао пет истих чаша воде. Вишак воде је након кувања избацио и испоставило се да је ниво арсена упола мањи.
Трећа метода састојала се у томе да је оставио пиринач у води у току ноћи — ниво отровних материја смањен је за 80 одсто.