Харадинај је подсетио да су се границе Косова решавале, како је рекао, чизмом (ратом), те да ће се, ако затреба, „пуно војничких чизама наћи са обе стране“. Харадинај није прецизирао које су то две стране, али се сматра да мисли на српску. Међутим, има и оних који на Косову верују да би неслагање Тачија и Харадинаја могло да изазове оружане сукобе међу самим Албанцима.
Да ли је реално да Албанци међусобно зарате, то јест да се оружано сукобе, због различитих ставова око коначног договора са Београдом?
Аналитичар са Косова и Метохије Александар Стојановић каже да Косово живи у стању „контролисаних услова“.
„Мислим да неће доћи до озбиљнијих сукоба међу њима јер је коректор њихових односа америчка амбасада. Када се види да ствари превишу таласају, њих све заједно позивају на разговор“, објашњава Стојановић.
Он напомиње да без обзира на познату нетрпељивост између Тачија и Харадинаја, такозвани председник Косова и даље има јаку међународну подршку, тако да ће сви други актери који буду покушали да га сруше бити извргнути притисцима да се смире.
Стојановић, такође, сматра да би, кад не би било тих „контролисаних услова“ које ствара међународна заједница, ситуација међу Албанцима на Косову била много другачија, па чак и — брутална.
„Да нема тог коректора односа међу њима, дакле када би се ти односи сами уређивали, све стране би биле препуштене саме себи. Верујем да би могло да дође до сукоба, а то је чак процена и неких Албанца и њихове интелектуалне елите“, наводи наш саговорник.
Према његовим речима, јак мониторинг страних сила које постоје на Косову једина је препрека која засад ту нетрпељивост албанских лидера држи под контролом.
Сукоб актуелних лидера Албанаца на Космету тиња још од злочиначке ОВК кад нису могли да се договоре око територије и плена. Извесно је и да и Тачи и Харадинај сада користе прилику да једном засвагда избаце један другог из игре.
Међународна заједница није баш наклоњена Рамушу Харадинају јер је он пре свега војник, па тек онда политичар. Управо због тога у косовским медијима се, додуше спорадично, појављују вести да би могли да уследе отворени сукоби присталица двојице ратних вођа косовских Албанаца.
Јавна је тајна да Косовом навелико шетају оружане формације које контролишу одређене делове територије, јер и Тачи и Харадинај желе да на време обезбеде свој део колача ако дође до неких унутрашњих сукоба, па и до ликвидација присталица Тачија или Харадинаја.