Амбасада Русије је указала на то да аутори текста објављеног у „Гардијану“, према којем су руске дипломате, наводно, преговарале о могућности бекства Асанжа из Велике Британије, нису тражили коментар од руске дипломатске мисије.
„Та публикација нема никакве везе с реалношћу. Амбасада никада није разговарала ни с колегама из Еквадора, нити било с ким другим, о питању било каквог учешћа Русије у прекиду боравка Џулијана Асанжа у дипломатској мисији Еквадора. Што се тиче тврдње да је Кремљ био спреман да подржи неки тајни план, ’дозвољавајући Асанжу да се пребаци у Русију‘, није јасан сензационалистички тон аутора текста. Русија се увек радовала свим гостима из иностранства који долазе на легалним основама и с добрим намерама“, наведено је у саопштењу из Амбасаде Русије.
Портпарол Амбасаде Русије је подсетио да је још 18. септембра британски министар културе Џереми Рајт изјавио да је неопходно борити се против ширења дезинформација у медијима и на интернету.
„Данашњи текст ’Гардијана‘ је одличан пример материјала од којег би требало заштити британског читаоца. Узгред, упркос стандардима британске журналистике, аутори текста чак и нису покушали да узму коментар од представника Амбасаде пре објављивања текста. Надамо се да ће редакција исправити тај пропуст и објавити одговор“, навео је портпарол Амбасаде Русије у Лондону.
Лист „Гардијан“ је објавио, позивајући се на изворе, текст у којем тврди да су руске дипломате прошле године учествовале у тајним преговорима с људима блиским Џулијану Асанжу и разматрали с њима могућност да оснивачу Викиликса помогну да побегне из Амбасаде Еквадора у Лондону.
Према наводима листа, створен је план операције који је требало да буде реализован уочи прошлог Божића: Асанжа је требало да изведу из Амбасаде у дипломатском аутомобилу и да га превезу у другу земљу. Извори наводе да је коначно одредиште могла да буде Русија. Разматрана је и могућност да се Асанж бродом упути у Еквадор. Од плана се на крају одустало, јер је оцењен као превише ризичан, пише „Гардијан“.
Према информацијама извора листа, у контакту с Москвом је био Фидел Нарваес, Асанжов поверљиви човек, који је раније био конзул у Амбасади Еквадора у Лондону. У интервјуу листу Нарваес је демантовао да је учествовао у преговорима с Русијом.
Асанж је 2006. године основао сајт Викиликс који објављује разна тајна или поверљива сведочанства, која разоткривају корупцију и злоупотребе.
Као првобитни циљ Викиликса било је означено разоткривање корупције у земљама Средње Азије, Кине и Русије, али је већа пажња ипак била посвећена деловању влада и корпорација на Западу.
Асанж је од 2012. године у Амбасади Еквадора у Лондону. Тада се обратио еквадорским властима са захтевом за политички азил због страховања да ће га шведске власти изручити Сједињеним Америчким Државама због његове делатности у Викиликсу.