Према речима министра одбране Русије, треба наставити политику развоја Сибира и Далеког истока Русије која је почела још у царско и настављена у совјетско време.
„Чиме се људи могу привући овде? Пре свега, стандардом. Мислим да другог начина нема“, сигуран је Шојгу.
Он је подсетио на покушај да се у царско време демографска ситуација у Сибиру измени на рачун пресељења становника европског дела Русије иза Урала , а чак је постојала и специјална управа за то при Министарству унутрашњих послова.
Људе су у Сибир привлачили огромни државни пројекти као што је изградња Транссибирске и Кинеско-источне железнице. Све то је давало добре резултате — у Сибир се тада преселило око 5 милиона људи, нагласио је министар.
„И у совјетско време је тај проблем био решен. Истина, прво на рачун хиљада затвореника који су градили Норилск, Дудинку, Комсомолск на Амуру, развијали Камчатку, градили луке“, рекао је Шојгу.
Затим је кренуо рат и почео тежак период — евакуација предузећа у Сибир и изградња нових фабрика невероватном брзином, наставио је министар. Затим је дошло време комсомољске градње, појавила се Краснојарска алуминијумска фабрика, Краснојарска, Братска и Сајано-Шушенска електро-станица, Бајкало-Амурска железница, казао је руски министар.