„Хрватска уопште не крши међународно право кад је реч о граници између две земље“, рекао је Пленковић. Комшићева изјава била је прави „хладан туш“ за власти у Загребу.
Он је то казао на заједничкој конференцији за медије са генералним секретаром НАТО-а Јенсом Столтенбергом, који је у посети Хрватској.
„Хрватска је прошле године, кад се унутар Европске уније одлучивало о коначној одлуци о суфинансирању тог пројекта са 357 милијуна евра бесповратних средстава из европског буџета, врло темељно и детаљно појаснила службама Европске комисије цели меритум“, рекао је хрватски премијер и додао да још није имао времена да детаљније проучи Комшићеву изјаву.
Хина подсећа да је Комшић, који је на изборима у недељу постао хрватски представник у Председништву Босне и Херцеговине, рекао у изјави за ХРТ да БиХ има „право да тужи Републику Хрватску Међународном суду за право мора у Хамбургу јер сте два пута као држава прекршили међународну конвенцију о праву мора повлачењем морске границе“.
„То је повезано с Пељешким мостом јер се користи као адут. Не желите да утврдите морску границу“, закључио је Комшић.
Он је додао да Загреб не жели ни да поштује споразум између тадашњег хрватског предсједника Фрање Туђмана и председавајућег Предсједништва Алије Изетбеговића из 1999. јер би онда мост ишао преко босанско-херцеговачког дела мора.
Хина преноси да је Пленковић подсетио да ниједна страна није никад довела у питање спровођење споразума између Туђмана и Изетбеговића, као и да је мост који се гради висине 55 метара и ширине између ступова од 200 метара, што омогућује пролазак свих врста пловила без проблема.