Специјалне операције спроводе у Оману. Према писању лондонског листа „Тајмс“, део краљевских гардиста је проучио „тактику понашања руске војске“, при чему се као имитација руских тенкова Т-72 користи лака извиђачка техника. Осим тога, Британци су током маневара користили јефтине летелице које немају војну намену. Према мишљењу стручњака, Британија је изабрала оманску пустињу за спровођење вежби како би се припремила за борбена дејства у сличним условима, могуће у Сирији. Аналитичари претпостављају да на тај начин Лондон демонстрира лојалност и приврженост Велике Британије Сједињеним Америчким Државама.
У Оману су започеле вежбе под називом „Саиф Сареа 3“. У маневрима учествује укупно 5.500 британских војника, 200 оклопних возила, шест бродова, десантни брод и осам ловачких авиона „Тајфун“. Према неким проценама, Велика Британија ће на извођење ових вежби потрошити приближно 100 милиона фунти (око 130 милиона долара).
Сврха ове вежбе је да се војска Велике Британије припреми за борбу са државама које имају „офанзивније снаге“. Како наводи „Тајмс“, Велика Британија сматра Русију једном од претњи.
Условног противника ће представљати 150 војника гардијске коњице британске војске, који су претходно „проучили стратегију руске војске“. Током маневра Британци морају бити маштовити и замислити да не користе извиђачка возила „Скимитар“ и „Спартан“, него руске тенкове Т-72.
„Ми не покушавамо да имитирамо руске снаге, али користимо факторе њихових активности да бисмо показали да се може борити против наших снага“, рекао је један од команданата те јединице.
Поред тога, како се наводи у саопштењу британских новина, оружане снаге Велике Британије се припремају за борбу са „руском војном силом“ користећи беспилотне летелице вредности мање од хиљаду фунти (око 1,3 хиљаде долара).
У међувремену је руска амбасада у Лондону изразила задовољство чињеницом да Велика Британија не намерава да потроши много средстава на борбу против Русије. „Бар је јефтино“, наводи се у извештају.
Као што се наводи у чланку „Тајмса“, такве „шпијунске играчке“ су прошле године биле популарне као поклон за Божић. Осим тога, слични уређаји се активно користе у Донбасу за одређивање позиција противника пре артиљеријске паљбе. Планирано је и тестирање оклопног транспортера на даљинско управљање тежине 30 тона, који је способан да изврши уклањање мина. Треба напоменути да су Британци последње, по размери сличне војне вежбе, одржали у Оману 2001. године. Тада је Лондон ангажовао четири пута више војника и бродова и двоструко више оклопних возила. Маневри су показали да британска војска није спремна за ратовање у пустињским условима – опрема и техника нису издржали, јер температура ваздуха у тој области може досећи и плус 50 степени Целзијуса.
Лист „Сандеј тајмс“ је указао на недостатак основних ресурса одбране у Великој Британији. У вези с тим, Лондон је одлучио да повећа своје капацитете у сајбер-простору. Како су изјавили анонимни „извори“ од стране власти, британски војници се наводно припремају за „масиван сајбер напад како би искључили струју у Москви“, у случају „агресије“ Русије.
У руској амбасади у Великој Британији, као и у Државној думи и Савету Федерације поменута вест је изазвала узнемиреност. Како је изјавио представник дипломатског одела, владајућа конзервативна странка би требала дати појашњење овог питања. „Недостатак разумне реакције може послужити као основа за веродостојност ових изјава“, рекао је он.
Како је додао члан Одбора за одбрану Савета Федерације Франц Клинцевич, такве методе су „недостојне цивилизоване државе“. На другој страни, потпредседница Државне думе Ирина Јароваја је указала на „кризу адекватности“ у британском друштву.
„Представа за САД“
Велика Британија полази од фундаментално лажне претпоставке да је Русија наводно спремна за рат против њих. С таквим убеђењем је иступио војни експерт, комерцијални директор часописа „Арсенал отечества“, Алексеј Леонков. Он је нагласио да руска војна доктрина има одбрамбени карактер. „То што они проводе војне вежбе у Оману је, наравно, од значаја. Генерално, Велика Британија жели да покаже да се враћа у ту област. Тако они показују Блиском истоку шта је тамо било до 1945. године кад су они владали. Сада показују како се „успешно“ суочавају са различитим врстама претњи“, објашњава војни стручњак. Према његовим речима, Лондон се бави вештачким стварањем тензија како би показао да „Британци нису тако слаби“.
„Морамо схватити да ово парадирање снаге има мало утицаја на то шта ради Русија, која се, пре свега, бави изградњом сопствене државе, покушавајући да се не меша ни у какве спољне послове. Али Велика Британија наставља да доказује да су они озбиљан противник кога би Русија требала узети у обзир“, рекао је Леонков за РТ.
Према мишљењу члана дописника Академије војних наука, политичког аналитичара Сергеја Судакова, Велика Британија шаље сигнал целом свету да је спремна за војне сукобе на територији друге државе. „Вежбе које они спроводе у Оману су идентичне условима у Сирији. Овде видимо да је то апсолутно агресивна политика Велике Британије. Она изводи вежбе да би доказала САД да ће у свакој ситуацији бити уз њих“, истакао је стручњак.
Према његовим речима, коришћење јефтиних беспилотних летелица је показна акција од стране Лондона.
„Ове вежбе поручују Пентагону и великој коалицији: ми имамо озбиљне намере. Велика Британија се, за разлику од балтичких држава и Пољске, не припрема за ’инвазију‘ од стране Русије, него за прокси рат, то је њихова принципијелна разлика. Лондон показује спремност да помогне својим савезницима, иако нема никакве претње. У складу с тим можемо извући корист од разлаза са Европском унијом: што више Америка буде подржавала Велику Британију, она ће бити самоуверенија у контакту са Белгијом“, закључио је Судаков.