Портал Б92 наводи да је Хејлијева то урадила истог дана када је објавила да се повлачи с места амбасадора САД у УН.
Хејлијева је у писму навела да подржава напоре генералног секретара и УН у одржавању мира у свету.
„Када мировне мисије УН обаве добар посао, земље у којма се налазе у стању су да окончају конфликт, успоставе демократске политичке процесе и развију сопствене капацитете. Већ више година, мисија УН на Косову пружала је пример успешне мисије која решава сложен конфликт. Успех Косова обележен десетогодишњицом проглашења независности требало би да буде разлог за славље и симбол великог доприноса које су УН дале у очувању мира и стабилности у Европи“, навела је Хејлијева.
Ђурић је на ванредној конференцији за новинаре рекао да Србија сматра да би усвајање ове иницијативе представљало „шамар мировним напорима“, али и повратак политици притисака.
„Србија ће се овој иницијативи супроставити свим аргументима. И правним и политичким“, рекао је Ђурић.
Директор владине Канцеларије је навео да још ништа није решено, а поготову не питање статуса, као и да нису испуњени неки од главних задатака Резолуције 1244 Савета безбедности УН која је једини правни оквир.
"Иницијатива је утолико опаснија, јер долази у тренутку када привремене косовске институције покушавају да формирају војску Косова", навео је Ђурић.
Казао је да једини оквир за дијалог Београда и Приштине јесте привремени режим УН.
Ова иницијатива ће представљати охрабрење сепаратистима у Приштини да наставе са политиком дугих цеви, казао је Ђурић и додао да ће то допринети и наставку једностраног деловања у међународној заједници и да решење за односе Београда и Приштине не траже за преговарачким столом.
"Желим још једном да упозорим и подсетим да мандат мисије УН на КиМ (УНМИК) није испуњен и у још једном кључном сегменту, а то је повратак прогнаниох и расељених. Мисија УН на КиМ за ових 18 година још није испунила ниједан од својих главних задатака због којих је установљена, а то је повратак преко 200.000 протераних Срба и других неалбанаца са КиМ", навео је Ђурић.
Он је оценио да би повлачење мисије УН у овом тренутку представљало признање неуспеха и капитулацију у борби за остварење неких од кључних циљева због којих су и успостављене УН.
Додао је да ће се о овоме обавити консултације и разговарати са пријатељима и партнерима Србије — сталним чланицама Савета безбедности УН, Русијом, Кином, као и с другим чланицама Савета безбедности УН.
На питање новинара како иде процедура у УН по том питању, односно да ли Савет безбедности може бити прескочен у доношењу таквих одлука, Ђурић је казао да ће Србија инсистирати да све иде кроз Савет безбедности.