Према његовим речима, гасовод би био енергетска претња и за Пољску, да није било „превентивних потеза Варшаве“.
Осим тога, Дуда је истакао да је став ове три земље о овом питању недвосмислен, председници су га више пута изражавали и у том контексту се ништа није променило.
Изградња гасовода
Пројекат „Северни ток 2“ предвиђа изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити 55 милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. Нови цевовод требало би да буде изграђен поред „Северног тока“. Он ће проћи кроз територијалне или искључиво економске зоне држава дуж обале Балтичког мора: Русије, Финске, Шведске, Данске и Немачке. Остало је да се грађевинска дозвола добије још само од Копенхагена.
Против реализације гасовода се залаже неколико држава, а нарочито Украјина, која се плаши губитака прихода од руског горива и Сједињене Америчке Државе које имају амбициозне намере за извоз свог гаса у Европу. Осим тога Летонија, Литванија и Пољска сматрају да је ово политички пројекат.
Русија је више пута позивала да се гасовод не посматра као средство утицаја. Према речима председника Русије Владимира Путина, Москва овај пројекат посматра искључиво са економске стране. Путин је истицао да будући транзит гаса преко украјинске територије, ако се одржи, мора одговарати економским захтевима.