„Позивамо међународну заједницу да се уједини у борби против ових нелегалних ’избора‘… и позивамо Русију да изврши значајан утицај на заустављање такозваних ’избора‘“, изјавила је у име свих ових земаља стална представница Велике Британије Карен Пирс.
„И даље смо уверени да је мирно решење сукоба могуће. Само ће нас напредак на дипломатском фронту довести до тога да се легитимни и кредибилни избори могу одржати на истоку Украјине у складу са Минским споразумима“, додала је Пирсова.
Савет безбедности УН није дао могућност да на заседању о изборима у Донбасу говори председник ЦИК-а самопроглашене Луганске Народне Републике, Елени Кравченко, гласајући против њеног стављања на дневни ред заседања.
За њено учешће гласала је Русија. Француска, САД, Шведска, Пољска, Холандија и Велика Британија гласале су против, а остале земље-учеснице заседања биле су уздржане.
Заседање Савета безбедности које су тражиле земље које су гласале против учешћа Кравченкове, иницијално је затражено да буде затворено. Међутим, Русија је, према речима сталног представника Василија Небензје, била против такве иницијативе и затражила отворено понашање.
Небензја је навео и да одржавање избора у Доњецкој и Луганској народној републици не нарушава Минске споразуме о чему редовно говоре западне земље.
„Што се тиче легитимности избора, они немају никакве везе са Минским пакетом мера у којима се ради о општинским изборима, људи једноставно морају да живе и обезбеђују функционисање региона у условима блокаде од стране Кијева“, истакао је Небензја.
У уторак Савет безбедности УН разматра на заседању питање избора у народним републикама Доњецкој и Луганској, који би требало да се одрже 11. новембра.