Конгресмени су у писму Помпеу навели да би таква дипломатска прекретница омогућила постизање трајног мира и стабилности на Балкану, али би и још једном потврдила истрајну посвећеност САД трансатлантској безбедности.
„Иницијатива Србије за помирење са Косовом не само да указује на то да је решење овог спора на видику, већ и нуди јединствену прилику да се рашчисти пут несметаној интеграцији целог региона Балкана у западно друштво“, наводе конгресмени у писму Помпеу.
Апелују на америчког државног секретара да настави да пружа подршку тим залагањима, која су од пресудног значаја за будући мир и безбедност читавог региона Балкана.
„Србија и Сједињене Америчке Државе деле стратешку визију целовите и слободне Европе, у којој влада мир. Да би се Западни Балкан инкорпорирао у тај оквир, потребно је посветити се спору између Србије и Косова на начин који је и одговоран и реалан“, наводе они.
Ситуација на терену показала је, истичу, да једнострани приступи или могу да проузрокују додатне ескалације или да доведу до замрзнутог конфликта.
„Стога би Сједињене Државе и западни партнери требало да подстакну и помогну компромис између Београда и Приштине, који ће повећати регионалну стабилност и умањити могућност и за домаће штетне манипулације и за спољне малигне утицаје“, наводи се у писму.
Конгресмени поздрављају недавну изјаву саветника за националну безбедност Џона Болтона да „нећемо стајати на путу и не мислим да би ико у Европи стао на пут уколико би две стране у спору постигле узајамно задовољавајући договор“.
Наглашавају да сваки приступ том питању мора поштовати легитимне интересе обеју влада и грађана, те да ће такав приступ, заснован на томе да обе стране буду заслужне за постизање компромиса, бити корак ка трајном решењу спора, а послужиће и као позитиван пример који може да обесхрабри и спречи друге потенцијалне једностране приступе широм региона.
Амерички конгресмени наводе и да је у националном интересу САД да обезбеде да преговори између Београда и Приштине успеју и додају да је стога императив за САД да проактивно посредују компромисима на обема странама, како би могао да се постигне свеобухватни договор у оквиру бриселског процеса.
Писмо су 31. октобра потписали конгресмен из Тексаса Тед По, конгресмен из Мисурија Емануел Кливер, конгресмени из Охаја Стив Стајверс и Стив Шабот, конгресмени из Пенсилваније Скот Пери и Брајан Фицпатрик, конгресмен из Калифорније Дејна Рорабахер и конгресмен из Јужне Каролине Џо Вилсон.