„У нацрту резолуције представљеном Трећем комитету (Комитет Генералне скупштине) не ради се о одјецима прошлости, већ о савременим и веома опасним појавама расизма, које су заједнички изазов за читаву међународну заједницу“, изјавио је заменик директора Одељења за хуманитарну сарадњу Министарства спољних послова Русије Григориј Лукјанцев.
Дипломатa је нагласио да „данас у многим деловима света видимо оживљавање покрета, група и партија који, покривајући се слободом изражавања мишљења, пропагирају расистичке и екстремистичке идеје“.
„Такве акције су у супротности са обавезама држава по главним међународним договорима о људским правима, укључујући Међународни пакт о грађанским и политичким правима и Међународну конвенцију о ликвидацији свих облика расне дискриминације“, додао је представник Министарства спољних послова.
Према његовим речима, „често ове екстремистичке групе“ црпе инспирацију „из идеологије и праксе против којих су се током Другог светског рата бориле земље коалиције против Хитлера“. „Коаутори су убеђени да се не сме мирити са покушајима да се у бољем светлу прикажу бивши припадници СС организације, укључујући и јединице Вафен-СС, које су учествовале у истребљењу цивилног становништва, не штедећи ни бебе ни старије људе, па су на Нирнбершким суђењима признати као криминални“, нагласио је Лукјанцев.
„Попуштање криминалној логици величања нацизма довело је до појаве да у Европи поколења не знају истину о најстрашнијем рату у људској историји, јер како другачије објаснити ратне споменике борцима против нацизма и фашизма, док се истовремено свечано откривају споменици у част нациста. Штавише, сасвим недавно је било тешко замислити да су они који су се борили на страни фашизма проглашавани херојима и изједначавани са учесницима националних ослободилачких покрета“, закључио је он.
Русија редовно уводи на разматрање у Генералној скупштини УН резолуције које осуђују величање нацизма. Прошле године такав документ је усвојен већином гласова, а против су биле само САД и Украјина. Четрдесет девет земаља, укључујући и европске, биле су уздржане.