„Не можемо да толеришемо да се према нама односе као према окупираној земљи. Када посматрам поступке америчког амбасадора, стичем утисак да он себе пре сматра официром окупационих трупа него амбасадором Сједињених Америчких Држава у сувереној држави“, истакао је Шредер, преноси НТВ.
Према његовом мишљењу, Немачка би требало да тражи нове савезнике са подударним интересима. Он сматра да би такав савезник могла да буде Кина.
„Немогуће је да се избегне приближавање жртава сукоба које су покренуле Сједињене Америчке Државе“, закључио је бивши канцелар.
Трговински ратови САД
Трговински рат између САД и Кине почео је након што су 6. јула на снагу ступиле узајамно повећане царинске тарифе између тих држава. Вашингтон је увео царину од 25 одсто на увоз 818 производа из Кине укупне вредности 34 милијарде долара годишње. Као контрамере Пекинг је истог дана увео 25 одсто царине на увоз једнаке количине америчких производа.
Крајем септембра ступиле су на снагу нове америчке царине од 10 одсто за робу из Кине с обимом увоза од 200 милијарди долара годишње. Пекинг је одговорио царинама од десет и пет одсто на амерички увоз у вредности од 60 милијарди долара.
Односи између Сједињених Америчких Држава и Европске уније заоштрили су се због иступања Вашингтона из нуклеарног споразума са Ираном и увођења трговинских намета на челик и алуминијум. Европска унија је 7. августа донела закон којим се на њеној територији поништава дејство екстериторијалних санкција САД против Ирана.
Осим тога, као одговор на увођење царина, Брисел је увео додатне царине од 25 одсто на увоз читавог низа производа из Сједињених Америчких Држава.