Македонија је затражила од Мађарске да изручи Груевског, а опозиција у Мађарској на згради Владе је исписала графит „ВИП азилант“, алудирајући на Груевског, а критикујући свог премијера због такве одлуке.
Да ли ово може да довде до „дипломатског рата“ Мађарске и Македоније и како ће та одлука Орбана утицати даљи ток ситуације у региону, али и у ЕУ?
Ристо Никовски, македонски дипломата у пензији и бивши амбасадор те државе у Русији, Албанији и Великој Британији, уверен је да неће бити никаквог дипломатског сукоба између Мађарске и Македоније због таквог потеза Орбана, али и додаје:
„Ради се о случају који ће бити третиран према свим прописима, пре свега Европске уније, будући да између Македоније и Мађарске нема договора о екстрадицији. Међутим, није споран азил Груевског у Будимпешти, јер је јасно да се ради о политичком прогону и у том смислу мислим да су предузети сви потребни кораци који ће дефакто да реше овај случај. Односи између Мађарске и Македоније биће нормални као и до сада.“
То што је једна држава-чланица Европске уније дала азил бившем македонском премијеру, оцењује наш саговорник, одраз је тога што сви који прате политичку ситуацију у Македонији схватају да у Скопљу није нормална ситуација и да се силују Устав и закони, да се по сваку цену жели промена највишег државног акта и да се промовише уговор са Грчком који је понижавајући и представља капитулацију и брисање македонског народа.
„Према томе, Мађарска и њен премијер лично прате ту ситуацију и мислим да је Будимпешта апсолутно исправно поступила што је показала спремност да прихвати Груевског, јер народ каже: ’Боље сто кривих на слободи него један невин у затвору‘. А ово што се ради у Македонији је апсолутно политички прогон“, каже Никовкси.
У исто време он је уверен да ће Мађарска трпети политичке притиске из Брисела због своје одлуке, али, срећом, Орбан је човек који се држи своје политике и није ничији пион, што није случај са Владом у Македонији.
„Ситуација у Македонији је напета, ово што се дешава је скоро незамисливо. Али наша Влада је успостављена уз помоћ Вашингтона и следи његову политику, не водећи рачуна о фундаменталним интересима македонског народа“, додаје Никовски.
На питање колико и да ли ће уопште Орбанова одлука дати „ветар у леђа“ грађанским протестима који се дешавају у Македонији или самој опозицији, наш саговорник одговара да се сад чека да се опозиција експонира јасније и гласније и наводи да то очекује у наредном периоду.
Влада Мађарске је навела да није помогла Груевском да напусти Македонију, те да је поступање Будимпеште према бившем премијеру Македоније резултат „безбедносних разлога“.