Позив је уследио јуче, истог дана када је Дирекција за координацију полицијских тела, заједнички орган на нивоу БиХ, обавестила кабинет Милорада Додика да ниједна полицијска агенција, изузев припадника Дирекције, у зграду Председништва БиХ не може да уноси оружје.
Додик је рекао да неће одустати од тога да га чува полиција Републике Српске, јер, како је рекао, неће да буде „глинени голуб“.
Професор Факултета политичких наука Универзитета у Бањалуци Жељко Будимир сматра да је Додиков захтев потпуно логичан. Он подсећа да су Тужилаштво БиХ и агенција СИПА и саме разним мерама претиле председнику Републике Српске. Његово неповерење према тим полицијским агенцијама је потпуно оправдано, каже Будимир.
„Суштина неког обезбеђења јесте да вам пружи заштиту, а да би вам је пружило, морате да будете потпуно сигурни да је оно на то спремно. Председник Додик дефинитивно не верује агенцијама, ни Дирекцији за координацију полицијских тела, ни безбедносној агенцији СИПА. Он је то врло јасно говорио у предизборној кампањи, тако да је непоштено да има обезбеђење тих агенција, које је директно прозивао да раде против интереса Републике Српске“, оцењује Будимир.
Он подсећа да је Додик сада дужан да се креће и проводи време у одређеним институцијама и зградама у федералном Сарајеву и да не треба да чуди инсистирање на захтеву да га чува МУП Српске.
На питање Спутњика да ли је одговор на овакав захтев законски изводљив, с обзиром на сложен државни апарат који чине три ентитета, Будимир каже да сигурно постоје одређене процедуре преко којих би се то могло дозволити.
„То не значи да Дирекција за координацију полицијских тела не би чувала зграду Председништва и све остало. Оно на чему Додик инсистира јесте његово лично обезбеђење. Ако постоји имало добре воље… Да се разумемо, ако се посматра и безбедносни акценат који се тиче ранијих претњи које су упућиване председнику Додику, онда би то било потпуно оправдано. Постоји и законска могућност да се то дозволи његовом обезбеђењу, он није захтевао никакву промену у обезбеђењу Председништва“, каже наш саговорник из Бањалуке.
Додаје да је из дописа директора Дирекције за координацију полицијских тела БиХ Мирсада Вилића јасно да је реч о политизацији безбедносне теме, јер је реч о забрани уношења оружја, али се заборавља да Додика не обезбеђује приватна агенција. МУП Републике Српске је једна од државних агенција у БиХ, подсећа Будимир, који сматра да проблеми због Додиковог седења у федералном Сарајеву тек почињу.
„Ово је замршена ситуација, а њих ће у наредном периоду бити јако много, посебно због тога што један део Срба који се налази у заједничким институцијама, од СИПА, преко Дирекције за координацију полицијских тела до обавештајно-безбедносне агенције, не припада политичкој опцији којој припада председник Додик и једнако није спреман да ради на његовој заштити, као што то нису спремни да раде припадници друга два народа, Бошњаци сигурно“, тврди Будимир.
Последњу, телефонску претњу смрћу Додиков кабинет у Сарајеву пријавио је генералном секретару Председништва Зорану Ђерићу, који је о томе обавестио агенцију СИПА, која би требало да отвори истрагу.