Уколико Приштина, како најављује за 14. децембра, приступи формирању косовских оружаних снага, то би од завршетка ратова на овим просторима био најопаснији потез који би регион могао да уведе у сукоб. Овако за Спутњик коментарише намере косовских Албанаца бивши припадник КОС-а Љубан Каран.
Он сматра да Албанци имају три плана повлaчећи овај потез, а сва три треба да Србију поново сместе у контекст „агресора“, посебно ако им је циљ север Косова, јер Србија у том случају, тешко да би могла да остане пасивна.
„Кфор који би требало да спречи свако паравојно организовање на Косову и формирање било какве друге оружане силе, по најавама из Приштине, послужиће као мисија која ће омогућити да та војска буде формирана. Албански лидери су отворено најављивали да ће војску формирати у договору са Кфором. Дакле, постоје две варијанте које су за нас опасне. Прва је да Албанци крену сами као нека паравојска у заузимање севера Косова. У том случају, Србија би морала да војно интервенише“, уверен је наш саговорник.
По његовим речима, ово је чак и мање опасан сценарио, јер је други којим Албанци али и њихови ментори теже, много опаснији.
„А то је да та паравојска буде на неки начин прошверцована на север Косова под маском и у колонама Кфора. У том случају за Београд ће бити веома тешко да донесе одлуку о употреби оружане силе, зато што би се свака таква интервенција наше војске и полиције на Западу сматрала као оружана агресија на снаге Уједињених нација“, објашњава Каран.
Наш саговорник каже да постоји и трећа опција која је најперфиднија јер Албанци могу да приступе формирању војске и да на томе остану, држећи стално тензију да било када и у сваком моменту могу да крену на Север.
Једини који би могли да спрече могући оружани конфликт су, по речима нашег саговорника, управо они који и дају зелено светло Приштини да ово уради, а то је — Америка.
Председник Скупштине Косова Кадри Весељи, који је и најавио 14. децембар као дан када ће Косово добити војску, рекао је да је Косово спремно и да ће имати мирну и професионалну војску, као и да је све учињено у пуној сарадњи са Сједињеним Државама и другим западним партнерима. Весељи тврди и да овај потез Косова не намерава да изазива и подстакне сукобе, као и да ће косовске оружане снаге бити војска мира и партнер НАТО-а.