Званична Москва истиче да се Русија стриктно придржава тачака Споразума о ракетама средњег и малог домета и да је америчка страна са тим упозната. Руски званичници подсећају да је Москва већ све материјале предала САД, који доказују да Русија ни на који начин не крши тај договор.
Наиме, Вашингтон оптужује Москву да крши Споразум о ликвидацији ракета развијајући крстарећу ракету „Новатор“ 9М729. САД тврде да радијус дејства те ракете премашује параметре договорене у овом документу, док Москва то негира и чак је Американцима предала информације о тестирању те ракете.
Шеф Комитета Државне думе Русије за одбрану Владимир Шаманов изјавио је да Америка није та држава која може да постави ултиматум, те и да Москва има замерке према Вашингтону по питању тог споразума.
Такође, руски експерти сматрају да је цинична игра Вашингтона да оптужује друге за сопствена дела, притом настојећи да уништи један од најважнијих договора у сфери контроле наоружања. Конкретно, САД одавно саме крше тај споразум, тестирајући школске ракете чији је домет већи од 500 километара. Поред тога, америчке беспилотне летелице дугог домета правно потпадају под Споразум о ракетама, али се Американци праве да то није тако.
У Москви се сматра да је Помпеов ултиматум заправо „технологија изласка САД из Договора о ракетама“ и кажу да је и Вашингтону јасно да ће Москва одбацити ту уцену.
Како се очекује, Американци ће ту ситуацију искористити да пред целим светом окриве Русију и то ће им послужити као „оправдање“ за повлачење из тог договора, који су на врхунцу Хладног рата 1987. године потписали лидери САД и СССР-а, Роналд Реган и Михаил Горбачов, и који се сматрао можда и највећим успехом међународне контроле наоружавања.
Руски војни експерти и политиколози сматрају да САД новим ставом прелазе „границе“. Они истичу да се са Москвом не може разговарати „језиком ултиматума“.
Подсетимо, Помпео је рекао да ће Америка обуставити своје обавезе из Споразума о ракетама средњег и малог домета, ако се Русија за два месеца не врати његовој реализацији и обећао је да у наредних 60 дана САД неће производити или тестирати ракете које су забрањене споразумом. Чланице НАТО-а су се такође придружиле тим оптужбама против Москве.
Поједини руски експерти су уверени да је циљ овог америчког ултиматума да се прекине производња руског ракетног система „Искандер“. Притом, они подсећају да су САД, као део америчког ракетног штита у Европи, распоредиле у Румунији лансере МК-41, који се могу користити за лансирање ракета „Томахавк“.
Стручњаци истичу да Русија неће обуставити производњу „Искандера“ и уверени су да ће Вашингтон ту ситуацију користити као изговор за излазак из Договора о ракетама.
Руски војни експерт Владимир Козин каже да Америка чини све да изађе из Споразума о ракетама, а да кривицу за то пребацује на Русију.
„Заправо, Русија је та која би требало да постави оштар ултиматум америчкој страни и да за регулисање тог питања дâ рок не од 60 дана, него 24 сата. Американци, почев од 2001. године, редовно крше тај договор. Приликом тестирања ефикасности система ракетне одбране, америчка страна је у последњих 17 година користила школске ракете средњег и кратког домета као објекте пресретања, тј. оне ракете које су потпуно забрањене овим споразумом. Због тога не треба да исказујемо наше жеље, већ да тражимо од Американаца да испуњавају постојеће договоре. Међутим, они настављају да их крше и због тога не треба одговарати на та питања која постављају Американци, већ износити своје претензије и питања америчкој страни поводом кршења поменутог договора“, рекао је Козин за Спутњик.
Експерти су готово сигурни да ће Америка изаћи из Договора о ракетама средњег и кратког домета и упозоравају да ће прекид споразума изазвати нову трку у наоружању, у коју неће бити увучени само Русија и САД.
Поједини амерички стручњаци су раније тврдили да САД желе да се повуку из тог договора, на првом месту због Кине, а не Русије. Кина, која није учесница тог споразума, има ракете које би по том договору требало да буду забрањене.
САД желе да изађу из тог споразума и зато што он ограничава САД да развија ново оружје, а Доналд Трамп је раније рекао да ће Америка почети да га развија, осим ако се Русија и Кина не изјасне да неће поседовати или развијати оружје.
Такође, један од циљева САД јесте и да натерају Русију да уђе у трку у наоружању и да јој не дозволе да инвестира у привреду, науку и образовање. Вашингтон рачуна да ће та трка довести до краха руске економије, као што је био случај са Совјетским Савезом.
Међутим, став Москве је по том питању јасан — Русија неће улазити у трку у наоружавању. Руски председник Владимир Путин је рекао да су војни трошкови уравнотежени тако да буде заштићена и безбедност, али и економија земље.
С друге стране, војни експерти упозоравају да би крај уговора био катастрофа, посебно за Европу, јер би европске земље које пристану да на својој територији поставе америчке ракете средњег домета, аутоматски постале мете руских крстарећих пројектила, док је заменик председника комитета Савета Федерације за међународне послове Владимир Џабаров јасно поручио да ће Русија, у случају поништавања споразума и јачања позиција САД, бити принуђена да распореди своје ракете на европском делу Русије.