Експерт сматра да се права пацифистичка позиција огледа у стварању такве противтеже која ће зауставити агресора „у фази идеје“.
„Такво оружје спасава животе народа свих земаља који би могли да постану бојиште трећег светског рата, укључујући и у западном свету. Претњом уништења америчке елите Русија спречава нуклеарни рат, чиме штити народ Сједињених Америчких Држава од ужасних жртава које су неопходне у случају чак и ограниченог контра-напада“, рекао је он.
Сивков је нагласио да трећи светски рат сада има смисла, а намера Вашингтона да се повуче из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета показује да се Сједињене Америчке Државе припремају управо за нуклеарни рат. Због тога је зарад очувања мира неопходно да се нуклеарни рат учини бесмисленим, наглашава стручњак.
Споразум о ракетама
Раније је амерички државни секретар Мајк Помпео објавио Москви ултиматум, према којем „Русија мора да у року од два месеца поново почне да испуњава обавезе према Споразуму о ликвидацији ракета, иначе ће САД суспендовати своје обавезе према споразуму“. Министарство спољних послова Русије изнело је приговор, наглашавајући да се Москва строго придржава овог споразума и да је Вашингтону то познато.
Амерички председник Доналд Трамп објавио да САД намеравају да се повуку из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета потписаног 1987. године, због тога што Русија, како је рекао, крши споразум. Осим тога, Вашингтон истиче да велики број земаља које имају ракете средњег и кратког домета, а пре свега Кина, не учествују у споразуму.
Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров напоменуо је да Москва има своја питања за Сједињене Америчке Државе. Конкретно, Москва истиче да Сједињене Америчке Државе размештају на копну, у војној бази у Румунији и Пољској, системе који могу да лансирају крстареће ракете типа „томахавк“, што је забрањено споразумом.
Русија скреће пажњу на чињеницу да Сједињене Америчке Државе развијају нападачке беспилотне летелице и финансирају истраживања за стварање крстарећих ракета копненог базирања.