Наиме, Менг Ванџоу, потпредседница компаније и ћерка њеног оснивача, ухапшена је због наводног кршења америчких санкција и суочава се са изручењем у САД, где је терете да је прикрила везе компаније са једном фирмом која је покушала да прода опрему Ирану упркос санкцијама.
Министарство спољних послова Кине саопштило је да ће наредни кораци Пекинга зависити од мера које предузму САД и да Вашингтон треба одмах да повуче налог за хапшење.
Како за Спутњик оцењује Милорад Денда, дугогодишњи дописник српских медија из Пекинга, хапшење високе функционерке највећег кинеског телекомуникационог гиганта „Хуавеја“ на ванкуверском аеродрому свакако је ударац у омекшану атмосферу насталу после самита председника Кине и САД, Сија и Трампа, у Буенос Ајресу.
„Утисак је да Кина жели врло опрезан, деликатан и уравнотежен приступ целој ствари, управо због тога што је у Пекингу препознато да се хапшењем кинеске функционерке желео нанети ударац мирном развоју кинеско-америчких односа. Кина, наиме, ипак жели да сачува преговарачки канал са САД и нада се да ће се, како се оцењује у неким коментарима у Пекингу, функционери у Вашингтону призвати памети и схватити да је боље седети за преговарачким столом, без оваквих инцидената. Међутим, Кина је истовремено на ’танкој жици‘, јер у овој деликатној ситуацији треба да покаже да врло озбиљно штити интересе својих грађана“, каже Денда.
Он подсећа да је из Пекинга поручено да ће Канада сносити озбиљне последице због овог хапшења, али верује да се Кина истовремено чува да се не запетља у сувише реторичку борбу која се развија поводом овог случаја.
„Пекинг жели да сачува ту преговарачку нит јер је врло велики улог у питању када је реч о кинеско-америчким трговинским односима. Ту није реч само о спољнотрговинском дефициту, кинеском тржишту или другим темама које су актуелне када је реч о трговинском рату који је отпочео Вашингтон. Реч је о много крупнијим стварима, практично о будућности света, јер од исхода кинеско-америчких односа зависи и даља будућност на глобалној сцени“, напомиње Денда.
Како додаје, у овом тренутку је тешко рећи какви би могли бити даљи потези Кине уколико САД истрају са захтевом Канади за изручење кинеске функционерке.
„Кина сада испитује у којој мери су ово што је урађено у Ванкуверу и овај захтев америчког секретаријата за правосуђе сведени у такозвани правни оквир, а у којој мери су ударац који треба да нанесе огромну штету у Кини. Кина то још вага, а према првим коментарима у које смо овде имали увид може се рећи да Кина не жели да одговори распиривањем реторике и растом узвратних мера које би можда неповратно уздрмале кинеско-америчке односе, пре свега у трговинској сфери“, указује Денда.
Како наводи, у кинеској штампи се истиче да ће Кина, поред тога што ће користити сва средства да заштити своје грађане, на америчке мере одговарати управо даљим развојем своје привреде и економије, као и свог технолошког гиганта какав је „Хуавеј“, који има све предиспозиције да врло брзо постане главни телекомуникациони снабдевач у целом свету.
„Та компанија запошљава више од 180.000 људи, а стигла је на друго место по телекомуникационој опреми у свету, одмах иза Самсунга, са врло изгледним могућностима да га престигне. ’Хуавеј‘ је, дакле, испред главних америчких телекомуникационих снабдевача и суштина читаве ствари је зауставити таквог технолошког гиганта који ће у врло блиској будућности владати светом. То је суштина ове упаковане правне процедуре која се нуди из Ванкувера“, категоричан је Денда.
Према његовим речима, треба имати на уму да напредак „Хуавеја“ заправо значи одузимање огромних профита америчким компанијама на том плану и одузимање огромних профита од САД у корист Кине.
„Дакле, покушај сузбијања једног ’Хуавеја‘, који је већ овладао технологијом 5Г генерације и који је практично постао главни снабдевач те опреме у свету, представља гигантску битку за освајање светског тржишта и америчко настојање да онемогући Кини такав развој. Ја не верујем да се то може десити, али да ће борбе бити — биће“, напомиње Денда.
Иако не искључује могућност да иза оваквог потеза Вашингтона стоји такозвана „дубока држава“, наш саговорник подсећа да су у новој америчкој безбедносној и одбрамбеној стратегији, коју је пре годину дана донела Трампова администрација, Кина и Русија означене као главни амерички противници који у будућности могу да угрозе америчке националне интересе.
„Овде се дакле ради у једној широј слици настојања Америке да на кључним тачкама, у економији, армији, војном наоружању и тако даље, парира или надмаши ове главне супарнике на светској сцени. У тој широј слици не изненађују овакви потези САД, а како многи кинески експерти истичу оваквих потеза ће бити и убудуће, све у настојању да се сузбије, ограничи и притисне Кина у њеном замаху да у наредних неколико деценија постане глобални лидер света“, закључује Денда за Спутњик.
Подсетимо, канадски суд одобрио је кауцију извршној директорки кинеске компаније „Хуавеј“ Менг Вангџоу у висини од десет милиона канадских, односно 7,5 милиона америчких долара. Услов је да носи наногицу, преда своје пасоше, остане у Ванкуверу и буде у једном од два своја пребивалишта у том граду сваке ноћи од 23 сата до 6 сати.