„Некоординисане инспекције или надзор секретаријата, без обзира да ли су диктиране неким разматрањем, треба једном за свагда зауставити… Извештај не треба да садржи информације из отворених извора, као ни везе са непровереним или свесно непроверљивим информацијама које пружају поједине земље, а посебно када се оне не достављају члановима Савета“, рекао је Небензја на заседању Савета безбедности УН.
Он је изразио сумњу у ниво спремности специјалиста, њихове мандате, статус њихових посета, као и „овлашћења да извлаче неке закључке“.
Стални представник Русије у УН је навео да Резолуција УН не забрањује Ирану лансирање ракета, а нема доказа о нуклеарној компоненти ових тестова.
Он је подсетио на садржај Резолуције СБ УН 2231 о ракетном програму Ирана.
„(У Резолуцији) Ирану постоји само позив да се не спроведе активност везана за балистичке ракете, направљене тако да могу да носе нуклеарно оружје. Све у свему, ракетна лансирања нису забрањена и нема доказа који потврђују њихову могућу нуклеарну компоненту“, истакао је он.
Сједињене Америчке Државе и неколико других земаља тумаче Резолуцију Савета безбедности УН 2231 на такав начин да она забрањује Ирану лансирање ракета. Русија скреће пажњу на чињеницу да тачна формулација садржи само одговарајући позив.
Он је додао да се Русија у потпуности слаже са позивом генералног секретара УН Антонија Гутереша за очување Заједничког свеобухватног акционог плана са Ираном и противи покушајима да се са њим повежу друга питања, укључујући и ракетни програм Ирана.
„У потпуности се слажемо са оценом генералног секретара (УН) у извештају, да је одлука САД да изађе из Свеобухватног акционог плана и поновно увођење једностраних санкција против Ирана озбиљан изазов, који не доприноси постизању циљева постављених Планом и Резолуцијом 2231 (СБ УН). Придружујемо се позиву генералног секретара за обезбеђивање очувања овог јединственог споразума који има фундаментално значење за међународну и регионалну безбедност“, истакао је Небензја.
Он је навео да питања која не улазе у овај споразум, не треба да буду повод за његово раскидање.
Једини пут да се Заједнички акциони план очува, јесте добровољно испуњавање његових услова од стране преосталих учесника, укључујући и Иран, закључио је стални представник Русије у УН.