У саопштењу Стејт департмента, достављеном српском сервису Гласа Америке, такође се напомиње да се од приштинских власти очекује да се придржавају обавезе да се за било коју операцију на северу Косова претходно консултују са Кфором. САД, како се прецизира, подржавају „постепену, транспарентну транзицију Косовских безбедносних снага (КБС) у професионалну, мултиетничку војну силу, која је интероперабилна са НАТО-ом и која служи и представља све заједнице на Косову“.
„То је суверена одлука владе Косова“, додаје се у саопштењу, али и истиче да ће „безбедност Косова најбоље бити заштићена нормализацијом односа са Србијом“, и да би за Косово „дијалог требало да буде апсолутни приоритет“.
Стејт департмент такође апелује „на обе стране да уклоне све баријере како би се вратиле за преговарачки сто и постигле свеобухватни споразум о нормализацији“.
Како се наводи у истом саопштењу, јучерашње гласање у приштинској скупштини „не доноси никакве моменталне промене када је реч о структури, мисији или операцијама КБС“.
„Ради се о административном кораку, којим се започиње процес, који ће трајати деценију, а током којег Косово од земље којој се пружа безбедност треба да постане земља која доприноси безбедности.“
Стејт департмент такође оцењује да влада у Приштини више него икада раније „мора да настави да се ангажује са мањинским заједницама и блиско сарађује са НАТО савезницама и њиховим партнерима“.
„Очекујемо да се влада Косова поуздано повинује свим постојећим споразумима и обавезама које је преузела у вези са кретањима трупа и операцијама војних снага на Косову, пре свега обавези према генералном секретару НАТО-а из 2013. године, да било која операција на северу Косова захтева претходну консултацију с командантом Кфора“, закључује се у саопштењу Стејт департмента.