„Гуслар који је извео своју песму на отварању Културног центра ’Иво Андрић‘ у Пекингу био је одевен у ношњу коју су носили и носе Срби у Црној Гори и Херцеговини, и то је чињеница коју ниједна нова идентитетска конструкција не може да измени. Део српског наслеђа, и то веома изразит, потицао је и потиче из Црне Горе, и Србија није ни овом приликом узела ништа туђе“, истиче се у саопштењу.
Министарство културе и информисања такође напомиње да је Србија, приликом номинације певања уз гусле за Унескову листу нематеријалне културне баштине, поднела опсежну документацију.
„Током двогодишње процедуре, стручњаци Унеска су вредновали приложени досије и читава процедура је била јавна. Упис на листу Унеска не значи да тврдимо да су Срби измислили гусле и гуслање, него да је реч о темељној и живој баштини српског народа, о чему сведоче бројна удружења и посећене гусларске вечери“, указује се у саопштењу.
У том министарству такође оцењују да је Министарство културе Црне Горе „са више такта и скрупула требало да се огласи у вези са овом темом“.
„Обавештавамо их да Србија није ’посегнула‘ ни у чије културно наслеђе ’представљајући га као своје‘ и охрабрујемо их да пажљивије изуче неспорне етнографске и етномузиколошке чињенице пре него што посегну за непримереном и неаргументованом јеткошћу. Министарство културе и информисања Републике Србије и наше установе културе спремни су да им у том послу пруже и одговарајућу помоћ и податке“, додаје се у саопштењу.