Званична Приштина је, наиме, најавила да од јануара па до касног пролећа дијалог између Београда и Приштине улази у нову фазу, у коју ће бити укључене и Сједињене Америчке Државе.
Заменик косовског премијера Енвер Хоџај истакао је и да би у тој форми могло да се разговара о 10 до 15 питања како би се од досадашње дипломатије „корак по корак“ дошло до — свеобухватног споразума.
„Уколико би се, евентуално, покренуо сценарио промене формата преговора тако што би бриселски дијалог заменили разговори у које би била укључена и Америка, српска страна би требало да позове и Руску Федерацију да узме учешћа“, каже нам Дачић.
Према речима министра иностраних послова Србије, Београд је, у сваком случају, потпуно и без резерве посвећен дијалогу.
„Али, за прекид разговора у Бриселу апсолутно је и једино крива и одговорна приштинска страна, која не само што није поштовала своју једину обавезу, формирање ЗСО, већ је и једностраним потезима искључила могућност било каквог даљег преговарања о било чему. Шта даље да причамо док не укину стопроцентне царине на робу која долази из унутрашње Србије и БиХ? Предуслов свега је укидање те сумануте одлуке коју здрав разум не може ни да појми“, рекао нам је Дачић.
Иначе, директније укључивање Америке у преговоре Београда и Приштине најавио је, на неки начин, и сам председник САД Доналд Трамп, који је послао писма председнику Србије Александру Вучићу и такозваном председнику Косова Хашиму Тачију, у којима их позива на постизање договора у интересу „обеју страна“.
Са друге стране, Америка у потпуности подржава независност Косова и било је очекивано да држава Србија у евентуалну нову форму преговора позове и Русију, која апсолутно заступа интересе наше земље кад је у питање решавање косовског спора.