„Чврсто стојимо на томе да Србија не може бити понижена и може прихватити само праведни компромис“, рекао је Дачић у говору којим је отворио 10. Конгрес СПС-а.
Нема те силе, каже, која ће Србију натерати да по цену губитка националних и државних интереса уђе у ЕУ, а изгуби Косово.
„То је неупоредиво. Некада се говорило о нечасним понудама, а сада би било логичније да понуде да не уђемо у ЕУ, а да изгубимо Косово, с обзиром на однос ЕУ према Србији. Међутим, ми смо за европски пут Србије“, рекао је он.
Дачић је истакао да као председник партије може да каже да ниједан социјалиста никада није био издајник и да се тиме поноси.
Према његовим речима, налазимо се у критичном тренутку, у ком је на нашој генерацији да реши ово вековно питање солуцијом која ће донети дуготрајни мир и стабилност будућим поколењима.
Истакао је да су околности у којима се Србија бори такве да готово ништа није на нашој страни.
„Власт у Приштини се понаша као размажено дериште, које ломи све по соби ако не добије оно што жели, а њихови политички родитељи то допуштају, не помишљајући да им извуку уши“, казао је Дачић.
Упитао је шта ће бити следеће после такси, формирања војске, и нагласио да се Србија бори за КиМ и за све Србе који тамо живе, а у томе, истакао је Дачић, имамо само себе.
„Морамо бити свесни тога. Србија је сопствени трудом успела да преокрене читав процес око КиМ, који је водио ка цементирању независности и укључењу Косова у међународне организације. Тај тренд је заустављен. Засад је 12 држава повукло признање Косова као независне државе. Косово није примљено у Унеско, није примљено у Интерпол“, подсетио је он.
Рекао је да му је председник Србије замерио што се превише радовао победи у Интерполу и рекао да је размишљао да би био тужан да смо изгубили и да не може да буде тужан када смо победили.
Указао је да су у Унеску најпре 92 земље гласале за пријем Косова, а три године касније — 76.
„Педесет земаља је било против, а сада 56. Успели смо да преокренемо ситуацију, и то је оно што екстремним снагама у свету и Приштини смета. Њима смета то што не могу да добију све што су годинама и деценијама раније радили кршећи међународно право, оптужујући Србију да је крива за наводно етничко чишћење и геноцид. Српски народ је највећа жртва геноцида у Хрватској, БиХ и на КиМ“, нагласио је он.
Принципијелни став СПС-а и Владе Србије је, како је подвукао, да никада нећемо признати независност Косова.