Крај године је увек време за сумирање утисака. Министра културе и информисања при влади Републике Србије Владана Вукосављевића питали смо како оцењује 2018, али и који су планови у области културе за 2019. годину.
„Подржавани су многи фестивали, многе манифестације. Културни живот је, захваљујући успешно спроведеним конкурсима Министарства културе у осам области добио значајну финансијску и организациону подршку. Успели смо да добијемо и номинацију певања уз гусле на упис листе нематеријалног културног наслеђа света при Унеску. Спроведен је конкурс ’Градови у фокусу‘ на врло успешан начин. Многе локалне самоуправе у Србији су добиле средства за довршетак својих инвестиција реконструкције позоришта, библиотека и архива. Тако да смо на све стране, у целој Србији подстицали културни живот и културни развој на различите начине“, изјавио је Вукосављевић за Спутњик.
Министар је изразио посебно задовољство што је његов сектор констатовао да у Србији постоји велики број посланика културе. Према његовим речима, српски културни живот почива на великом броју посвећених, стручних, вредних и паметних људи.
„Ја им и овом приликом одајем признање – да нема њих, Министарство само не би могло да уради ништа. Оно је ту само као помоћ, подстицај, неки извор финансирања. У сваком случају, културни живот у Србији је заиста у 2018. години био у датим околностима квалитетан. Ми ћемо наставити да унапређујемо културни амбијент и финансијски и стручно и организационо, на различите начине. Даваћемо подстицај, подршку, свима онима који су носиоци тог културног живота.“
Наш саговорник такође за следећу годину најављује велике планове.
„Намеравамо да Србија отвори културни центар у Москви и у Лондону, 2020. ће то бити у Берлину. Планирамо завршетак радова на реконструкцији позоришта у Врању, реконструкцију велике сале ’Шумадија‘ у Крагујевцу, која ће да пружи нови замах културном животу једног важног српског града са доста простора да се у културном смислу, инвестиционо и на друге начине развија“, нагласио је Вукосављевић и додао да је у плану реконструкција позоришта у Нишу, почетак изградње мале сцене у постојећој згради народног позоришта у том граду и наставак радова на окончању изградње народног позоришта у Суботици.
Ипак, министар је скренуо пажњу и на лоше тенденције када је у питању култура и изразио жељу да се одређене ствари промене у наредној години.
„Оно што би могло да буде боље, на томе стално инсистирам и понављам, то је веће издвајање овог друштва за културу. Ми смо добили извесно повећање, али то повећање није значајно. У сваком случају, мислимо да друштво мора да нађе снаге да додатно финансира културни живот. Једноставно култура и традиција овог народа то заслужују. Ми имамо чиме да се поносимо, имамо на чему да радимо, имамо на шта да се наслонимо. Према томе, очекујем да ће и у наредној години буџет за културу бити повећаван“, закључио је Вукосављевић.
На питање шта би пожелео слушаоцима и читаоцима Спутњика у 2019, министар каже:
„Добро здравље, сваку врсту личне среће и задовољства, снаге да се носе са изазовима свакодневног живота. И више времена да слушају квалитетне садржаје и читају их са Спутњика!“