Може ли Хашим Тачи да укине таксе које су приштинске власти увеле на робу из Србије? Ако је судити према обећању које је дао америчком амбасадору у Немачкој и једном од људи од поверења америчког председника Доналда Трампа, Ричарду Гренелу, може. Ако је пак судити по реакцијама званичника тзв. косовске владе, не може.
Тачи се, према писању америчког дневника „Вашингтон пост“, 21. децембра, непосредно по добијању писма америчког председника, у Берлину срео са Гренелом, где му је обећао да ће предузети „значајан корак ка решавању ескалирајућег одмеравања снага са Србијом“.
Из овакве вести произилази да се Америка труди да на сваки начин притисне косовске институције да укину таксе и на тај начин релаксирају атмосферу која би довела до обнове преговора између Београда и Приштине.
Међутим, према речима аналитичара Драгомира Анђелковића, Сједињене Државе би, уколико им је заиста стало до обнове дијалога о разрешењу косовског чвора, морале да се много више ангажују и да не врше притисак само на Тачија.
Према Анђелковићевом мишљењу, Хашим Тачи није у стању да сам укине владине мере; он за тако нешто може само да се заложи, али такав потез је непопуларан.
„Харадинај ради неке ствари којима подилази најнижим страстима албанског јавног мњења. Када би се Тачи томе директно супротставио, доживео би пад рејтинга. И овако му је у погледу рејтинга тренд врло неповољан. Отуда, ако Американци стварно желе нешто да постигну, а да се не ради само о игри, да српској јавности шаљу поруку да као нешто раде, али је то немогуће, морају фронтално, а не селективно да притисну све функционере на Косову, уз недвосмислену поруку да Америка у кратком року очекује укидање такси и да ће, ако се то не деси, Албанци изгубити америчку подршку“, каже Анђелковић.
Амерички притисак на све албанске политичке актере на Косову и Метохији Анђелковић види као једнини начин за укидање такси на српску робу у кратком року. Вест коју је објавио „Вашингтон пост“, каже, делује стерилно, или није резултат озбиљног промишљања, или је пука игра која за циљ има да убеди Србију да САД нешто раде и делују објективно.
Уколико би таксе биле укинуте, били би створени услови за разговоре о почетку преговора, а не за наставак самих преговора, сматра Анђелковић, који подсећа да српски став, заузет још пре увођења такси да наставак преговора зависи од албанског испуњавања претходних договора.
„Или морамо потпуно да мењамо формат преговора, па да причамо на други начин. Али, у оквиру бриселског процеса, где имамо неке аранжмане које Србија реализује, а Албанци не, илузорно је наставити договарање о новим стварима. Видећемо да ли је Београд то озбиљно мислио или је са увођењем такси доживео ударац, па је спреман да буде кооперативнији. Ја се надам да није тако, јер враћањем два корака назад ништа нећемо постићи“, објашњава Анђелковић.
Београд, додаје он, треба да преиспита све што је досад у бриселском дијалогу урађено и да, ако се не створе услови за наставак преговора, поништи уступке које је дао, да би преговори били отпочети испочетка у неком другом тренутку, ако то уопште буде могуће.
Да се „Вашингтон пост“ не бави спекулацијама сведочи и изјава Ричарда Гренела, који је рекао да су он и Тачи разговарали о „значају дугорочних одлука, а не краткорочних реакција“, као и да му је драго „што је (Тачи) пристао и што се обавезао да ће радити на укидању тарифа које су недавно уведене српским производима“.
Званичници такозване косовске владе, Бурим Рамадани, заменик министра тзв. Косовских безбедносних снага (КБС) и министар трговине и индустрије Ендрит Шаља одмах су устали у одбрану мера која је Приштина увела на српску робу.
Према Рамаданијевим речима, таксе на робу из Србије неће бити укинуте; о томе би, сматра он, могло да се разговара ако Београд призна косовску независност. Према Шаљином мишљењу, Тачи не може да даје обећања о укидању увећаних такси на производе из Србије, јер је то, како каже, валидна одлука. Он, као председник, може да предлог поднесе влади, а влада ће га размотрити и одлучити.